informace
Dobrý den,velmi děkuji za odpoved.Omlouvám se,že jsem svou otázku nespecifikovala. Ráda bych se péčí zabývala profesionálně ,a proto potřebuji vědět, jaké vzdělání musím mít a co dalšího musím udělat,abych mohla být profesionálním pruvotcem.Děkuji a přeji hezký den Petra Rubešová.
Dobrý den, paní Rubešová,
navazujete na Váš předchozí dotaz v této poradně a dále upřesňujete, že byste se ráda zabývala péčí profesionálně a zajímá Vás, jaké je pro to nutné vzdělání.
Profese průvodce umírajících (pokud je mi známo) jako taková neexistuje, tedy ani Vám nemohu napsat, jaké vzdělání je k tomu potřeba mít. Péči o umírající a jejich rodiny poskytují nebo mohou poskytovat profesionálové různých profesí – lékaři, zdravotní sestry, ošetřovatelé, sociální pracovnice, psychologové, psychoterapeuti, ergoterapeuti, fyzioterapeuti, muzikoterapeuti, pečovatelé, odlehčovací asistentky a asistenti, pastorační asistenti, duchovní různých církví. Už samotná profese určuje, jaké je k ní nutné vzdělání a kvalifikace. Pak si většinou lidé, kteří pracují s umírajícími a jejich rodinami, doplňují znalosti a dovednosti dalším vzděláváním, které může už být specializované na paliativní péči. Např. u lékařů je to přímo atestace v oboru Paliativní medicína a léčba bolesti, v dalších profesích to není tak jednoznačné, jedná se např. o specializované výcviky, kurzy nebo stáže, které pořádají jednotlivé profesní vzdělávací akreditované organizace nebo edukační centra některých hospiců.
V hospicové péči se také využívá pomoci dobrovolníků. Zajímá-li Vás tento rozměr pomoci, můžete navštívit některý z hospiců a zeptat se na podmínky dobrovolnické práce.
Paní Rubešová, přeji Vám, abyste našla svůj způsob jak provázet umírající i tomu odpovídající vzdělání.
S úctou,
Jindřiška Prokopová