sirotčí
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali moje děti mají nárok na sirotčí důchod. Jejich otec byl věčně nezaměstnaný, ani nevím, jakým způsobem si vydělával, výživné taky neplatil. Navíc jsem se dočetla, že k podání žádosti je nutný úmrtní list, který taky nemám. Je vůbec tato situace řešitelná? Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den paní Hano,
obracíte se na nás s dotazem ohledně sirotčího důchodu pro Vaše děti, jelikož si nejste jistá, zda na něj mají nárok po zemřelém otci, jehož finanční situace byla zřejmě dlouhodobě neuspokojivá, mimo jiné také proto, že byl často nezaměstnaný. Ptáte se také, jak o tento pozůstalostní důchod požádat, když nemáte k dispozici úmrtní list otce svých dětí.
Dle zákona č. 306/2008 Sb. (kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění s účinností od 1.1.2010) náleží sirotčí důchod nezaopatřenému dítěti, zemřel-li mu rodič nebo osvojitel. Současně je nutné pro nárok splnění podmínky, **aby zemřelý byl ke dni smrti poživatelem starobního, invalidního důchodu nebo aby splňoval ke dni smrti podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na plný invalidní nebo starobní důchod, **anebo zemřel-li následkem pracovního úrazu.
Zda otec Vašich dětí v době úmrtí splňoval podmínku potřebné doby pojištění, si můžete ověřit na okresní správě sociálního zabezpečení v místě jeho trvalého bydliště. Je k tomu potřeba pracovnicím sdělit jeho rodné číslo.
Bude-li potřebná podmínka splněna, žádost o sirotčí důchod po zemřelém se vyřizuje u okresní správy sociálního zabezpečení v místě trvalého bydliště žadatele, a to na předepsaných tiskopisech. Žádost podáváte Vy jako zákonný zástupce nezletilých dětí nebo pak samy zletilé nezaopatřené děti.
Kontakty na jednotlivé správy sociálního zabezpečení naleznete na portálu ČSSZ.
Mezi doklady, které musíte mít s sebou, patří kromě úmrtního listu také rodné listy osiřelých dětí, případně doklady o studiu (je-li osiřelé dítě starší 15 let) a také důchodový výměr zemřelého (získaný na OSSZ v místě jeho trvalého bydliště).
Pokud se Vám nepodaří získat úmrtní list od příbuzných zemřelého otce Vašich dětí, můžete se obrátit na matriku v místě jeho trvalého bydliště a požádat o vydání jeho opisu.
Za nezaopatřené dítě se pro nárok na sirotčí důchod považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté nejdéle do 26. roku věku, jestliže
- se soustavně připravuje na budoucí povolání (nebo-li studuje)
- nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo
- z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.
Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené i dítě, které je vedeno v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání. Za nezaopatřené dítě se nepovažuje dítě, které je poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně.
Další potřebné informace můžete získat také v Call centru České správy sociálního zabezpečení na tel. 257 062 860-8 (pondělí — středa 8.00 -17.00, úterý — čtvrtek 8.00 -14.30, pátek — 8.00 – 14.00) anebo na www.cssz.cz v odkazu pozůstalostní důchody.
Paní Hano, přeji Vám úspěšné a bezproblémové jednání na úřadech s dobrým výsledkem.
S pozdravem, Lucie Přádová