Sirotčí důchod, OSVČ, těhotenství
Dobrý den, chci se zeptat zda když pobírám sirotčí důchod (studuji denní studium VŠ, prezenčně) a pracuji jako OSVČ měla bych nárok na mateřskou nebo rodičovskou, jak by to bylo posuzováno? Nebo by bylo lepší živnost přerušit?
Dobrý den, paní Herudková,
píšete nám, že studujete, pobíráte sirotčí důchod a pracujete jako OSVČ. V souvislosti s tím se ptáte, zda byste měla nárok na mateřskou a rodičovský příspěvek. Dále jaký vliv by na to mělo přerušení Vaší živnosti.
Nejprve k dávkám, které souvisejí s mateřstvím. Když žena otěhotní, obvykle pobírá nejprve dávky peněžité pomoci v mateřství, v té době musí žena přerušit práci či studium. Tato dávka je vyplácena cca 6-8 týdnů před porodem a 20 týdnů po něm**, pokud je účastna alespoň 180 dní na nemocenském pojištění jeden rok před porodem.**
Nyní přejdu k rodičovskému příspěvku:
Ženy, které nepobírají peněžitou pomoc v mateřství, si nemohou zvolit, v jakém režimu budou pobírat rodičovský příspěvek. Pobírají ho jednoznačně od data porodu, a to v předem daném režimu.
- Tedy jste-li studentkou, která neodpracovala v posledních 3 letech 12 měsíců, nedostanete dávky peněžité pomoci v mateřství.
- Po porodu Vám bude vyplaceno porodné.
- Od data porodu dítěte dostanete dávky rodičovského příspěvku (musíte si o ně zažádat). Nebudete ale moci volit, jakým způsobem budete chtít dávky rodičovského příspěvku čerpat (zda 2 roky, 3 roky nebo 4 roky), ale budete je muset čerpat do 21. měsíce věku dítěte ve výši 7600 Kč a do 48. měsíce věku dítěte ve výši 3800 Kč.
Ještě bych Vám ráda sdělila informace kolem sirotčího důchodu: Pokud nebudete studovat, nebudete mít nárok na výplatu sirotčího důchodu. V případě, že studium nepřerušíte a zvládnete pečovat o dítě, pak budete i nadále pobírat sirotčí důchod.
Pokud ovšem studium přerušíte, např. v době před porodem a po narození dítěte, upozorňuji na povinnost odvádět zdravotní pojištění z vlastní kapsy (přerušíte-li studium, přestane za Vás pojištění platit stát; zdravotní pojištění je člověk povinen odvádět, sociální pojištění si můžete a nemusíte platit). V takové situaci je možné se přihlásit na úřad práce. Nebudete sice pobírat podporu v nezaměstnanosti (na tu mají nárok pouze ti, kteří za poslední 3 roky odpracovali nejméně 12 měsíců), ale bude za Vás placeno sociální a zdravotní pojištění státem. Pokud Vám ovšem lékař vypíše pracovní neschopnost právě v tu dobu, kdy budete hlášena na úřadu práce, pak si budete muset přinejmenším povinné zdravotní pojištění platit sama. V tom, zda přerušit nebo nepřerušit živnost, Vám doporučuji rozhodovat se též podle toho, zda ji budete nebo nebudete vykonávat.
Další potřebné informace můžete získat také v Call centru České správy sociálního zabezpečení na tel. 257 062 860-8 (pondělí — středa 8.00 -17.00, úterý — čtvrtek 8.00 -14.30, pátek — 8.00 – 14.00)
Přeji Vám úspěšné a bezproblémové rozhodování,
Dana Drahošová