poplatky notari

Odpověď na dotaz ze dne 27. 8. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobry den.
Nedavno jsme prisli o otce. Vcera nam prisel ucet od notare pres 15000. Vsechny nas zarazila prehnana castka, na jejiz vyplaceni ani nemame. Proc bychom meli platit nejakemu notari, ze mame majetek? Kdyby meli nejakou extra praci s pocitanim, ale v pozustalosti je jen dum a auto! Zakony v teto republice jsou opravdu sokujici.

LucieF
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Lucie,

píšete o nepříjemném překvapení v podobě výše účtu za služby notáře, na jehož úhradu nemáte prostředky. Uvažujete, proč vlastně notáře platit a za jaké služby konkrétně se tak děje. Zákony v naší zemi považujete za šokující.

Nejprve mi dovolte, vyjádřit lítost nad úmrtím Vašeho otce. V tuto chvíli již máte za sebou dědické řízení a přišel Vám účet za služby notáře.

Rozumím, že Vám částka za služby notáře připadá nepřiměřená vzhledem k tomu, že pozůstalost zahrnovala minimum položek. Výše notářovy odměny však bohužel nesouvisí s náročností vyřizování dědického řízení, ale s celkovou hodnotou dědictví, ze kterého mu pak náleží poměrná část. Více se dozvíte z odkazu na tomto portálu v sekci dědické řízení. Snad Vám tyto podrobnější informace osvětlí postupy a náležitosti kolem vyřizování pozůstalosti a třeba i částečně zmírní Vaše rozčarování ze současné situace.

Sdělujete také, že nyní nemáte na zaplacení poplatku notáři. Napadá mne, že byste mohla zkusit se s notářem dohodnout např. na splátkovém kalendáři.

Přeji Vám i rodině, aby se Vám podařilo stávající situaci brzy uzavřít a dobře se se vším vyrovnat.

S pozdravem

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz