sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 29. 8. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,v listopadu 2006 mi zemřel manžel a dodnes nemám vyčíslen sirotčí důchod na dceru,neboť manžel byl cizí státní příslušník a zahraničí s ČSSZ nekomunikuje.Po mnoha urgencích do zahraničí z mé strany i ze strany ČSSZ v Praze není důchod přiznán.Mám dotaz: jestliže dojde k vyměření důchodu ze zahraničí (Republika Srbsko) mám nárok na zpětnou výplatu sirotčího důchodu za 4 roky od smrti manžela zpětně? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

Wilma
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Wilmo,

obracíte se na nás s prosbou týkající se sirotčího důchodu pro Vaši dceru po jejím otci, Vašem manželovi, který byl příslušníkem Republiky Srbsko a zemřel v listopadu roku 2006. Přestože jste již před 4 lety podala žádost o přiznání tohoto důchodu, do dnešního dne dceři ani po mnoha urgencích nebyl vyměřen.  Ptáte se nás, zda by Vaše dcera měla nárok na zpětnou výplatu tohoto důchodu ode dne úmrtí otce v případě, že by jí byl důchod nyní konečně přiznán.

Dle § 55 zákona č. 306/2008 Sb., kterým se mění  zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění s účinností od 1.1. 2010) platí, že:

(1) Nárok na důchod nezaniká uplynutím času.

(2) Nárok na výplatu důchodu nebo jeho části zaniká, není-li dále uvedeno jinak, uplynutím pěti let ode dne, za který důchod nebo jeho část náleží. Lhůta podle předchozí věty neplyne po dobu řízení o důchodu, po dobu řízení o prohlášení osoby za mrtvou, jde-li o nárok na výplatu vdovského, vdoveckého nebo sirotčího důchodu po této osobě, a po dobu, po kterou osobě, která musela mít opatrovníka, nebyl opatrovník ustanoven. Lhůta podle věty první neplyne rovněž po dobu, po kterou trvalo řízení o neplatnosti skončení právního vztahu zakládajícího účast na pojištění (§ 11 odst. 2 věta pátá).

Podle § 56, odstavce b) citovaného zákona pak pokud se zjistí, že

b) důchod byl přiznán nebo je vyplácen v nižší částce, než v jaké náleží, nebo byl neprávem odepřen, anebo byl přiznán od pozdějšího data, než od jakého náleží, **důchod se zvýší nebo přizná, a to ode dne, od něhož důchod nebo jeho zvýšení náleží. Důchod nebo jeho zvýšení se přitom doplatí nejvýše pět let nazpět ode dne zjištění nebo uplatnění nároku na důchod nebo jeho zvýšení; pro běh této lhůty platí § 55 odst. 2 věta druhá a třetí obdobně. **Důchod nebo jeho zvýšení se však doplatí ode dne, od něhož důchod nebo jeho zvýšení náleží, v případě, že důchod nebyl přiznán nebo byl vyplácen v nižší částce, než v jaké náleží, nebo byl neprávem odepřen, anebo byl přiznán od pozdějšího data, než od jakého náleží, v důsledku nesprávného postupu orgánu sociálního zabezpečení,

Z výše uvedeného vyplývá, že ve chvíli, kdy bude Vaší dceři sirotčí důchod přiznán a vyměřen (dle našeho zákona), měla by jí být vyplacena zpětně celá částka, na kterou má ode dne úmrtí svého otce nárok, a nebude ve Vašem případě omezena ani pětiletou lhůtou, jelikož jak uvádíte, řízení o důchodu již bylo započato.

Současně je však pro přiznání sirotčího důchodu nutné splnění podmínky, aby zemřelý byl ke dni smrti poživatelem starobního, invalidního důchodu nebo aby splňoval ke dni smrti podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na plný invalidní nebo starobní důchod.

Pro vyměření pozůstalostních důchodů po Vašem manželovi hraje samozřejmě důležitou roli také to, ve které zemi a po jakou dobu byl zemřelý pojištěn. Na základě těchto přesnějších skutečností se můžete podrobnější informace dozvědět přímo od pracovnic České správy sociálního zabezpečení, v Call centru ČSSZ na tel. 257 062 860-8 (pondělí — středa 8.00 -17.00, úterý — čtvrtek 8.00 -14.30, pátek —  8.0014.00, www.cssz.cz )

Urgenci či žádost o vysvětlení průtahů v souvislosti s řízením o sirotčím důchodu pro Vaši dceru můžete písemně zaslat přímo na Oddělení č. 421 České správy sociálního zabezpečení, které má na starosti styk s Republikou Srbsko. Dopis je možné adresovat přímo paní Mgr. Heleně Slimákové, adresa je Křížová 25, Praha 5.   

Přeji Vám brzké a úspěšné vyřízení Vaší žádosti a vše dobré do dalších dní,

Lucie Přádová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lucie Přádová

Mgr. Lucie Přádová

sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz