pravni mantinely umirani v CR
Dobry den, moje otazka je zatim jen hypoteticka, ale protoze mame trochu nestandardni prani a zivotni styl, rada se pripravuji a informuji predem.
Radi bychom se svym muzem meli jednou sve umirani "pod kontrolou", "ve svych rukou", pokud mi rozumite. Deti se nam narodili nedavno doma, coz jsme si museli dost vybojovat, nemame radi systemy, radi si delame veci sami po svem. Tak bychom taky radi umreli.
Rada bych znala pravni mantinely, v jejich ramci se mohu v nasi republice ohledne umirani pohybovat.
Napadaji me otazky typu:
Kdyby mi nejaky blizky clovek umrel v nemocnici, presto bych chtela mit moznost se s nim dustojne a na uctyhodnem miste, nejlepe v soukromi rozloucit. Ale vim, ze po 2 hodinach, nekdy i drive odvazeji mrtve na patologii a tam nevim, zda me pusti. A treba i deti. Kdybych pozadala, si mrtveho vzit z nemocnice ci z patologie domu, abych se s nim mohla v klidu a soukromi rozloucit, mam na to pravo? Jak dlouho a za jakych podminek?
Pokud mi zemre blizky clovek doma, kolik mam casu sezvat rodinu k rozlouceni? Tedy za jak dlouho musim zavolat lekare, aby konstatoval smrt ci nekoho jineho? Ma lekar povinnost informovat nejakou pohrebni sluzbu o umrti? Musim sverit mrtve telo pohrebni sluzbe? Co se musi dit potom, kdyz clovek umre doma? Jake jsou minimalni pravni povinnosti po umrti blizkeho cloveka v domacnosti?
Kdyz umre dite, mohu jako rodic odmitnou jeho pitvu? Myslim, ze se u deti totiz dela standardne. To bych si rozhodne neprala.
Mame farmu a vztah k rodne pude, loukam a krajine kolem nas. Radi bychom tady zustali a to i po smrti - pohrbeni na vlastnim. Jak je to mozne? Tusim, ze pohrbit cloveka mimo hrbitov hygiena zakazuje. Presto me zajimaji moznosti. Je mozne mrtveho soukrome spalit . jako to delaji v Indii?
Nevim, jestli mi odpovite na me konkretni otazky, pomuze mi i to, kdyz mi napisete nazvy a cisla zakonu a paragrafu, ktere umirani u nas upravuji, najdu si to.
Dekuji, Johanka
Dobrý den paní Johanko,
Ptáte se nejen na právní vymezení smrti a umírání v naší republice, ale i na hlubší otázky ohledně konce lidského života. Chcete znát práva, která máte, zemře-li Vám blízký v nemocnici, chtěla byste vědět, jestli je možnost se se zemřelým důstojně rozloučit. Ptáte se, zda je možné odmítnout pitvu dítěte a chtěla byste vědět jak postupovat, dojde-li k úmrtí doma.
Je zodpovědné se s záležitostmi ohledně smrti a umírání seznámit včas, proto si cením Vašeho přístupu k věci a touze se co nejvíce dozvědět.
Velké množství informací a odkazů najdete na tomto portále včetně seznamu právních předpisů vztahujících se k problematice zdravotnictví a práva . Jsou zde uvedeny nejdůležitější zákony a vyhlášky, ze kterých můžete zjistit informace, které hledáte.
To, co se děje s tělem bezprostředně po smrti a dále, upravuje zákon č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů a vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 19/1988 Sb., o postupu při úmrtí a pohřebnictví.
Dojde-li k úmrtí v nemocnici, jedná každá nemocnice dle vlastních postupů. Zemřelý ale vždy zůstává dvě hodiny po smrti na oddělení. Pokud je to domluvené, lékař, který má službu Vás o úmrtí bezprostředně informuje, nebo nejdříve, jak je to možné. Po 2 hodinách — nebo i déle — je tělo zemřelého převezeno do nemocniční márnice, kde je až do doby příjezdu pohřební služby. S tou si domluvíte vše další zcela konkrétně. Možnost rozloučení se zemřelým přímo v nemocnici není zcela běžná a snadno uskutečnitelná, ale vždy má cenu zkusit se na tom domluvit. V mnoha nemocnicích už je ale možné být umírajícím, sdílet jeho poslední chvíle a tak se s ním rozloučit. Pro péči o nevyléčitelně nemocné je vhodné využít hospicové služby, kde je vždy dbáno nejen na to, aby s umírajícím mohli být všichni, kdo chtějí a které si nemocný přeje, ale také aby se všichni mohli se zemřelým v klidu a důstojně rozloučit.
Nařízená pitva je u zemřelých dětí do 15ti let věku, a v některých případech i u mladistvých. V ostatních případech je nutné včas nahlásit, že si pitvu nepřejete. Jinak je pitva prováděna automaticky.
Rozhodnete-li se pečovat o nemocného až do jeho posledních chvil doma, je nutné na to být dobře připraven a mít ošetřené základní věci. Měl by být někdo, kdo Vám v péči bude pomáhat, a také by měla být zajištěná dobrá lékařská pomoc. V případě nevyléčitelné nemoci, kdy klasická medicína již nemá další postupy pro vyléčení, nastupuje tzv. medicína paliativní, která se zaměřuje na léčbu bolesti a negativních průvodních jevů nemoci tak, aby i poslední dny nemocný prožil co nejkomfortněji. Pokud dojde k úmrtí doma, je nutné zavolat lékaře, který konstatuje smrt a vyplní „List o prohlídce mrtvého“. Pohřební službu si můžete vybrat sama a zavolat. Neměla by být potíž domluvit se na přesném čase jejich příjezdu.
Jaký typ obřadu a pohřbu si vyberete je zcela na Vás. Uložit tělo zemřelého do země je možné pouze na hřbitov, ale urnu si můžete uložit kdekoli chcete. Popel zemřelého je dle Zákonu o pohřebnictví č. 256/2001 Sb. možné rozsypat v zásadě kamkoli, je však podmínkou, aby to bylo provedeno eticky a takovým způsobem, aby nebyla dotčena důstojnost zemřelého nebo mravní cítění pozůstalých a veřejnosti.
V knihkupectvích i knihovnách najdete velké množství literatury, která se zabývá umíráním a smrtí. Pokud Vás toto téma zajímá, můžu Vám doporučit knihovnu Cesty domů, kde si můžete vybrat ze zajímavých titulů. K dispozici Vám mohou být i letáky a brožury, které Cesta domů vydává.
Přeji Vám mnoho štěstí v nalézání doufám že dlouho jen hypotetických odpovědí a přeji vše dobré v novém roce,
Petra Husáková