sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 30. 3. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den v květnu 2009 mi zemřel přítel při autonehodě. Měli jsme spolu dva syny ve věku 9 a 13 let, vzhledem k tomu že přítel neměl ke dni úmrtí odpracovány potřebné roky byl mým dětem důchod zamítnut. Už jednou jsem tady do poradny psala a paní Dana Drahošová mi poradila napsat na Ministerstvo práce a sociálních věcí žádost o tzv. zmírnění tvrdosti zákona 155/1995Sb. ve znění pozdějších předpisů. Včera mi přišla odpověď z Ministerstva že nebyly shledány důvody ke zmírnění tvrdosti zákona. Chtěla bych se zeptat co můžu v takovém případě dělat. Žijeme když to řeknu slušně z ruky do pusy, děti přece nemůžou za své rodiče. Mladší syn trpí vrozenou oční vadou kdy potřebuje neustále nové brýle a já už jsem opravdu v zoufalé situaci. Prosím o pomoc předem Vám moc děkuji za jakoukoli informaci. Jana

Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Jano,

píšete, že Vám před téměř dvěma lety zemřel přítel, se kterým máte dvě děti. Sirotčí důchody Vašim dětem byly zamítnuty, jelikož Váš přítel nesplnil podmínku stanovené doby pojištění. Řešíte velmi náročnou ekonomickou situaci. Psala jste do poradny v září minulého roku, kdy Vám bylo doporučeno odvolat se na Ministerstvo práce a sociálních věcí s žádostí o zmírnění tvrdosti zákona. Od ministerstva Vám přišla zamítavá odpověď.  Píšete dále, že jeden z Vašich synů má oční vadu a potřebuje stále nové brýle, což činí další náklady. Ptáte se, jak Vaši zoufalou situaci řešit.

Vaše situace je opravdu nelehká.

Je mi to líto, ale Vaše žádost o zmírnění tvrdosti zákona poslaná na Ministerstvo práce a sociálních věcí byla skutečně poslední možností jak získat pro Vaše děti sirotčí důchody.

Jaké máte další možnosti? Vedle dávek sociální podpory (příspěvek na děti nebo na bydlení) a podpory v nezaměstnanosti, které možná již pobíráte, bych dále doporučovala se obrátit na oddělení hmotné nouze. Úřad práce, který vyplácí sociální podporu, se nezabývá do detailů složitou ekonomickou situací svých klientů. Tím by se právě měli zabývat na oddělení hmotné nouze (obecní úřad), kde je možné žádat o tyto dávky (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc).

Co se týče zdravotního stavu mladšího syna, kdy je nutná zvýšená péče a s tím spojené finanční náklady, se můžete zkusit obrátit na oddělení sociálních služeb a dávek a případně žádat o sociální příplatek.

Ze zákona o rodině mají vyživovací povinnost i prarodiče dětí. V případě, že by rodiče Vašeho zemřelého přítele odmítali pomoci, lze v tomto směru podat návrh k soudu na vyživovací povinnost. S vyřízením této záležitosti Vám může pomoci i OSPOD – oddělení sociálně právní ochrany dětí. Samozřejmě je nutné zvážit, zdali je to pro prarodiče finančně vůbec možné.    

Přeji Vám, aby se Vaše situace zdárně vyřešila.

S úctou,

Olga Cordiner

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz