Tatínek
Starám se o tatínka (ročník 1924) po smrti maminky už osmý rok. Má Patkinsonovu chorobu a chodil o francouzských holích. Už tři roky je jeho stav zhoršený, po hospitalizaci přestal chodit a je inkontinentní, půl roku už odmítá sedět a jen leží, demence se zhoršila a zhruba je to 3 měsíce, co přestal úplně slyšet, tak je komunikace nulová, vydává jen neartikulovaný zvuky. Má rakovinu prostaty a špatně mu funguje vylučování a je nateklý. Bylo zjištěno, že má špatný krevní obraz a bere sirup Maltofer, otoky se trošku zmenšily. Tatínek se nanapije, krmím ho mixovanou stravou a má proleženinu, se kterou se snažím bojovat, polohovat. Na internu do nemocnice prý je těžký pacient, přichází v úvahu LDN, ale to mi nepřipadá vhodné. Já se snažím o maximum, ale jsem laik. Potřeboval by odbornou péči, nevím, jaké jsou podmínky pro přijetí do hospice a jestli se shání volné místo, nebo jestli je daná příslušnost podle krajů, měst. Bydlíme v Mělníku. Díky za odpověď
Dobrý den,
píšete, že se staráte o svého tatínka, jehož zdravotní stav je vážný a péče o něj je velmi náročná. Má Parkinsonovu chorobu, rakovinu prostaty, je inkontinentní a má demenci. Již se s ním nedomluvíte, vydává jen neartikulované zvuky a neslyší. Péče o tatínka vyžaduje mnoho Vašich sil. Dáváte mu napít, krmíte ho, polohujete ho. Přes veškerou Vaši snahu ale vznikla proleženina. Byla Vám doporučena LDN, ale domníváte se, že to není vhodné řešení. Uvažujete o hospici, chtěla byste znát podmínky přijetí a zajímalo by Vás, na který hospic byste se mohla obrátit.
Z popisu Vaší situace vnímám, že i přesto, že se o Vašeho tatínka staráte ráda a udělala byste pro něj maximum, s některými odbornými věcmi si jako laik – nezdravotník — nevíte rady. Situace je pro Vás velmi náročná – a není se čemu divit. Péče o zcela nemohoucího člověka je velmi zodpovědná a nesnadná. Bývá žádoucí ji prostřídat nějakými typy lůžkové péče. K takovému typu opravdu patří léčebny dlouhodobě nemocných, kterou Vám v nemocnici doporučili. Pokud ale již nemoc pokročila a aktivní léčba již byla ukončena, bývá vhodným řešením zvolit Vámi zmíněnou péči hospicovou.
Hospic je zařízení určené pro těžce nemocné pacienty v terminálním stádiu onemocnění. Pacientovi je věnována celková péče tak, aby komfort jeho života byl co nejlepší, samozřejmostí by měla být péče lékařů, zdravotních sester i ošetřovatelů. Prostředí hospice připomíná zpravidla spíše domov než nemocnici. Podmínkou přijetí do hospice je vyplněná žádost. Když kontaktujete sociální pracovnici hospice, podrobně Vám vysvětlí konkrétní podmínky přijetí, popř. odpoví na Vaše další dotazy.
Vybrat si můžete kterýkoli hospic, vázanost na kraje zde není. Na webových stránkách Cesty domů najdete seznam hospiců v České republice.
Pokud si ale tatínka ještě nějaký čas ponecháte doma, je možné využít agenturu domácí péče (home care). Jedná se o odbornou ošetřovatelskou péči, která je poskytovaná profesionálními zdravotníky. Tuto službu předepisuje Váš ošetřující lékař, odbornou zdravotnickou péčí může být kupříkladu ošetření proleženiny.
Pro další pomoc můžete využít pečovatelskou službu. Pečovatelská služba (viz odkaz výše) je terénní sociální služba poskytovaná primárně lidem, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, můžete využít následující kontakty na pečovatelské agentury.
Na dobu kratší je možné využít tzv. odlehčovacího (respitního) pobytu. Respitní pobyt umožňuje umístit nemocného na jeden až tři měsíce do ošetřovatelského zařízení. Cílem je umožnit odpočinout si na určitou dobu od péče a nabrat nové síly nebo poskytnout čas na vyřízení osobních nebo jiných záležitostí.
Předpokládám, že již na tatínka pobíráte příspěvek na péči, nebo jste o něj alespoň zažádala. Pokud ne, neváhejte, částka, která by Vašemu tatínkovi dle jeho stupně závislosti byla přidělena, je určena mimo jiné právě na úhradu respitních nebo pečovatelských služeb.
Držím Vám palce a doufám, že se Vám podaří najít vhodné řešení a tatínkovi sehnat zařízení, ve kterém o něj bude dobře postaráno. Vše, co nyní pro svého tatínka děláte, je pro něj moc důležité i přesto, že Vás již nemůže plně vnímat.
S pozdravem a přáním mnoha sil
Petra Husáková