Sirotčí důchod, těhotenství a společná domácnost s přítelem

Odpověď na dotaz ze dne 5. 1. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
chtěl bych poprosit o pomoc v následující situaci:
Přítelkyně pobírá sirotčí důchod a matka mé přítelkyně důchod vdovský. Přítelkyni je 21 let a studuje VŠ. Za několik týdnu spolu čekáme miminko. Bude potřeba, aby přešla na dálkové studium, aby se mohla o dítě starat. Bude mít nárok na sirotčí důchod a mateřskou, pokud bude žít se mnou ve společné domácnosti, bude studovat dálkově a nebude mít žádný vedlejší příjem??
Další otázkou je, můžu já jako otec uplatňovat slevu na dani na dítě na základě čestného prohlášení od přítelkyně, že žijeme ve společné domácnosti a zároveň pobírat sirotčího důchodu a mateřskou?
Mockrát děkuji za odpověď

Petr
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, Petře,

píšete, že Vaše přítelkyně pobírá sirotčí důchod a studuje VŠ. V řádu několika týdnů očekáváte rodinu a přítelkyně přejde na dálkovou formu studia. Ptáte se, zda bude mít nárok na sirotčí důchod a mateřskou, bude-li s Vámi žít ve společné domácnosti, dálkově studovat a nebude mít vedlejší příjem. Zajímá Vás také, zda Vy jako otec můžete za dané situace na dítě uplatnit slevu na dani.

Ohledně Vašeho dotazu, zda je mateřská slučitelná s dálkovým studiem a sirotčím důchodem ze mně dostupných informací usuzuji, že ano. Pouze ohledně nároku na výplatu sirotčího důchodu  musí přítelkyně současně dodržet podmínky potřebné pro jeho zachování – jako je podmínka nezaopatřenosti (věk do 26 let a nepřerušení studia). Případné změny v nároku na výplatu sirotčího důchodu (ukončení studia, přerušení studia) je přítelkyně povinna hlásit na Okresní správu sociálního zabezpečení do 8 dnů od doby, kdy se tak stane.

Dle informací z Call centra pro oblast dávek nemocenského pojištění nemá studium na nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM) vliv.

Důležité je, aby přítelkyně splnila podmínku 270 dnů nemocensky pojištěné pracovní činnosti v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou 6 týdnů před termínem porodu – v případě, že při studiu pracuje/ pracovala.

Když žena otěhotní, obvykle pobírá nejprve dávky peněžité pomoci v mateřství, v té době však musí přerušit práci, z které je jí PPM vyplácena nebo jí na PPM nárok zakládá (více o této dávce vyplácené cca 6-8 týdnů před porodem a 20 týdnů po něm, včetně způsobu podání žádosti, najdete na portálu veřejné spávy

U studentek je obvyklejší, že hned od porodu pobírají rodičovský příspěvek, protože** neodpracovaly potřebnou dobu pojištěné činnosti - nemají pak nárok na pobírání peněžité pomoci v mateřství a pobírají rodičovský příspěvek jednoznačně od data porodu v předem daném nejméně výhodném režimu.****

**Podmínkou nároku na PPM je tedy účast Vaší přítelkyně na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před dnem nástupu na mateřskou. Do této doby by se mělo započítávat i studium, které bylo úspěšně ukončené v posledních dvou letech.

V případě, že by Vaše přítelkyně nesplňovala podmínky potřebné pro nárok na PPM a byla by nucena tedy pobírat rovnou rodičovský příspěvek, lze v takové situaci využít následující možnost. Pokud dostatečně dlouho pracujete, pak od sedmého týdne věku dítěte byste s ním mohl být doma Vy – min. 7 po sobě jdoucích dnů – a sám pak zažádat o rodičovský příspěvek. Pak byste si mohl vybrat výhodnější variantu pobírání příspěvku a v této variantě jej pak převést na svou přítelkyni.

Uplatňovat slevu na dani na dítě můžete po dobu celé mateřské dovolené Vaší přítelkyně. Potřebujete k tomu kopii rodného listu a čestné prohlášení, že žijete ve společné domácnosti. Přítelkyně musí rovněž podat čestné prohlášení, že ona sama není výdělečně činná, a nebude tedy nárok na slevu na dani sama uplatňovat.

Pro konkrétnější informace a ověření se můžete obrátit ve věci sirotčího důchodu na Call centrum ČSSZ a ve věci PPM či rodičovského příspěvku na Call centrum nemocenského pojištění – kontakty na obě centra včetně otevírací doby naleznete  zde.   

S pozdravem

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz