Péče o maminku
Dobrý den.
Chtěla jsem se zeptat co mám dělat už rok pečuji o svoji skoro 83 letou maminku,do loňského roku bydlela sama a zvládala vše potřebné,má vysoký krev.tlak ,angínu pektoris,cukrovkua problémy s chůzí a trpí Parkysnovou chorobou a nezvládá se již o sebe postarat zapomíná se najíst a brát léky tak jsem si ji po kolapsu vzala na trvalo k sobě,protože jsem část.invalidní a navíc bez práce,zařádala jsem si o příspěvek o osobu blízkou,navštívili mě pracovnice ze sociálního uřadu,sepsali žádost ,vyžádali si zprávu od obv,lékaře a od neurologa.po půl roce jí byl přiznán I.stupeňTed už to bude skoro rok cukrovka se zhoršila takže si už musí píchat 3x denně inzulín ,i pohyblivost je horší s hygienou i oblékánín ji musím pomáhat,tak nevím zda moho zažádat o přeskum jejího stavu,kdyby mi UPnařídil že musím jít pracovat byl by problém nebot si maminka neumí a ani nemůže navařit. Co mám dělat poradte?
Dobrý den, paní Draho,
píšete, že pečujete o svoji 83 letou maminku, která pobírá příspěvek na péči I. stupně, který jí byl přiznán téměř před rokem. Od té doby se maminčin zdravotní stav podstatně zhoršil a vyžaduje daleko větší péči. Přemýšlíte, zda-li byste měla zažádat o zvýšení příspěvku. Dále máte obavu, aby Vám z úřadu práce nenařídili, že musíte jít pracovat, a tak byste nemohla o nemocnou maminku pečovat.
V případě, že maminka po přiznaném příspěvku na péči potřebuje větší rozsah péče, lze podat Návrh na změnu výše přiznaného příspěvku na péči . Od roku 2012 se nově o příspěvek na péči žádá na příslušných pobočkách úřadu práce.
Pro pečující od II. stupně příspěvku na péči a výše navíc platí, že se jim péče započítává jako náhradní doba pro důchodové účely (nárok na starobní důchod). Sociální a zdravotní pojištění za Vás pak bude hradit stát a nemusíte být v evidenci Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání.
Bližší informace o příspěvku na péči, lze nalézt na našem portále v části o finanční pomoci pečujícím.
Přeji Vám úspěšné vyřešení Vaší situace.
S úctou,
Olga Cordiner