Kam z LDN

Odpověď na dotaz ze dne 28. 3. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.
Maminka 75 let je půl roku po míšní lézi z cévní příčiny,ochrnutá od Th 10.Je naprosto normálně myslící,mluví,spolupracuje dle možnosti.Je z Prahy.Leží na LDN,údajně s rehabilitační péčí.Tato péče vedla ke vzniku a k výraznému zhoršení proleženin,které jí nyní obtížně léčí.Jen proto zatím na LDN zůstává.Chci se zeptat,kam se obrátit při hledání další péče po opuštění LDN.V Praze jsem obvolala snad všechna zařízení,odpověď je buď čekací doba až několik let (!!!!),nebo konstatování že o klienta který není soběstačný ani v rámci lůžka (sama se neotočí ani na bok,nic si nepodá apod.)nejsou schopni se adekvátně postarat! Soukromá zařízení pak značně překračují naše finanční možnosti...Já žiji na hranici kraje Pzeňského ,u nás je situace obdobná.Navíc mají přednost obyvatelé tohoto kraje (pochopitelně).Donucena okolnostmi jsem uvažovala o tom vzít si maminku k sobě,bylo mi řečeno že stav spíše není na péči jedné osoby,navíc samozřejmě nemám bezbariérovou domácnost....Prosím o radu kam se mohu obrátit. Děkuji Mathausová

Mathausová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Mathausová,

píšete o své mamince, která je po míšní lézi od Th 10 ochrnutá, normálně myslící a mluvící. Momentálně se nachází v LDN, kde u ní došlo k výraznému zhoršení proleženin. Zatím neúspěšně hledáte pro maminku následnou péči. Donucena okolnostmi, jste začala zvažovat domácí péči, ale bylo Vám řečeno, že maminčin stav spíše není na péči jedné osoby a zároveň nemáte bezbariérovou domácnost. Prosíte o radu, na koho by se dalo ve Vaší věci obrátit.

Řešíte opravdu nelehkou situaci. Bohužel v léčebnách pro dlouhodobě nemocné pro nedostatek personálu, může v některých případech docházet k zanedbání péče. Pravdou je, že ostatní zařízení mají každá jiná pravidla pro přijetí. Jak jste sama zjistila, stává se, že se jedná o dlouhodobé čekací lhůty nebo jinde o požadavek určité soběstačnost klientů. Možná, že jste již většinu zařízení obvolala, ale doporučuji se podívat ne web  www.gerontologie.cz, kde lze najít adresáře všech zařízení a služeb pro seniory v České republice.

Pro jednoho pečujícího může být domácí péče náročná, ale za pomocí agentur domácí péče (péče zdravotní sestry), pečovatelky a pomůcek,  může být zvládnutelná.

Agentury domácí péče poskytují zdravotní a ošetřovatelskou péči. Zdravotní sestry docházejí domů za nemocnými, poskytují zdravotnické úkony (ošetření proleženin, převaz rány, aplikaci injekcí, obsluhu infúze apod.). Tuto pomoc zdravotní sestry může předepsat ošetřující či praktický lékař na základě žádosti. Domácí péče je hrazena ze zdravotního pojištění.  Do rodiny může přicházet i rehabilitační sestra.

Pečovatelská služba je poskytována přímo ve Vaší domácnosti na základně Vašeho vyžádání. Je zpoplatněna obvykle 100 Kč/hod. Pečovatelka přijde ve smluvené době a může pomoci s běžnými pracemi – nákupem, hygienou, úklidem, při jídle apod.

Co se týče proleženin, doporučovala bych obstarání polohovací postele s antidekubitní matrací. Pomůcky lze zapůjčit v půjčovnách pomůcek  nebo přes některé agentury domácí péče ve Vašem kraji — můžete je vyhledat přes portál Ministerstva práce a sociálních věcí.

Pokud byste se rozhodla pro péči o maminku doma, je vhodné zažádat o příspěvek na péči.

S přáním úspěšného vyřešení Vaší situace,

Olga Cordiner

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz