sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 1. 10. 2012 zobrazit původní dotaz

V roce 2000 po pádu z koně jsem přišla o dceru.Po ní mi zůstal v péči její tehdy 7 letý syn.Od otce jsme stěží dostávali výživné 1.500,-Kč, do doby svěření do péče jeho mamince neplatil vůbec..
Nyní je vnukovi 20,studuje na VŠE v Brně,otec mu příspívá 3.500,-Kč, vnuk po 12 letech má sirotčí důchod ve výši 3.473,- Kč.Můj nynější důchod(jsem už 8 let v důchodu a začínala jsem částkou 5.283,- Kč) po valorizaci je 7.600,-Kč .Od roku 2007 nedostávám na vnuka žádné rodinné přídavky.Nikdy jsme nedostávali žádné jiné sociální dávky např.na bydlení a pod.
Náš společný příjem je cca 14.000,- Kč.Jak mám udržet vnuka na škole když začína studovat,je v 1 semestru,nemůže si zatím přivydělat? Otec odmíta více platit,naopak , nejraději by synovi nepřispíval vůbec a žádá ať syn pracuje.Když jsme žádali u soudu o zvýšení otec si vždy přinese potvrzeni z FÚ(otec podniká ,měl 52 zaměstanců ,přesto nemá nic.Nejnověji vyhlásil krach firmy),že vlastně žije z minima ačkoli víme,že je velmi bohatý.Pro soud je potvrzení od FÚ rozhodujícím dokumentem.
Prosím poraďte na co má vnuk nárok,o co může žádat ,eventálně na koho se může se žádosti obrátit.Předce nemůže veškerá tíha jeho výchovy a zabezpečení ulpívat pouze na jeho babičce!
Za jakoukoliv radu předem velmi děkuji! N.Cibereová

Natálie Cibereová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Cibereová,

píšete, že jste před dvanácti lety přišla o dceru a od té doby vychováváte sama vnuka, který je nyní prvním rokem na VŠ. Váš společný příjem se skládá z vnukova sirotčího důchodu, alimentů od jeho otce a Vašeho starobního důchodu. Nás se ptáte, na co dalšího má vnuk nárok.

Je obdivuhodné, že se o vnuka tak dlouho staráte a pečujete o něj, jak nejlépe dovedete. Jistě to nebylo a není snadné, a to nejen po stránce finanční. To je i záležitost, kterou nyní řešíte. Rozumím tomu, že se pozastavujete nad přístupem otce k synovi, který by zřejmě rád ukončil své finanční závazky vůči němu. Vnímám, že Vás může rozčilovat rozpor mezi Vám známým stavem financí otce a tím, že soud se musí opírat o potvrzení finančního úřadu. Je zcela pochopitelné, že hledáte jiné způsoby, jak zvládnout uhradit všechny náklady na živobytí Vás a Vašeho vnuka, které se nyní navýšily tím, že začal studovat vysokou školu.

Sociální dávka, na kterou by možná mohl mít vnuk nárok, je přídavek na dítě. Nárok na přídavek na dítě  má od 1. 1. 2012 nezaopatřené dítě, které žije v rodině, jejíž rozhodný příjem je nižší než 2,4násobek částky životního minima rodiny (tedy příjmy Vaše a Vašeho vnuka dohromady, sdílíte-li společnou domácnost – patří sem např. částka sirotčího důchodu, alimenty, brigády, které je povinen doložit, pokud nějaké má atd.). Pro nárok na přídavek na dítě se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok (nyní tedy za rok 2011).

Pokud tento příjem bude nižší než 2,4 násobek životního minima, nárok na tuto dávku by měl vnuk mít.

Nemám dostatek informací k tomu, abych Vám mohla spolehlivě napsat, zda vnuk nárok na přídavek na dítě má či nikoli. Doporučila bych Vám tedy, abyste se obrátila na  místně příslušný Úřad práce.

Zmínila jste příspěvek na bydlení. U příspěvku na bydlení  se dokládá příjem každé čtvrtletí a podle toho je výše dávky upravována. Pokud jste v bytě hlášena k trvalému pobytu, pak můžete o tuto dávku požádat. Žádosti o příspěvek na bydlení, stejně jako přídavek na dítě, vyřizují kontaktní místa příslušných úřadů práce dle místa trvalého pobytu.

Napadá mne také, že byste se mohli zkusit obrátit na školu, kde vnuk studuje, a požádat o finanční úlevu nebo o sociální stipendium  (příp. o stipendium prospěchové).

Ptáte se také, zda si vnuk nemůže zatím přivydělat. Student si při škole přivydělávat může – jakým způsobem je však odvislé od formy studia, kterou školu studuje. Je-li na studiu prezenčním, pak má jiné možnosti přivýdělku než při dálkové formě studia 

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz