když chceme prostřídat v nonstop péči

Odpověď na dotaz ze dne 3. 10. 2012 zobrazit původní dotaz

prosíme o radu....
babička 88let potřebuje stálou péči/přítomnost. Mám malé děti potřebuji se jim odpoledně věnovat. kam se mám obrátit o pomoc? chci babičku podepřít až do konce který jak tušíme není daleko a bojím se že to nezvládnu ........děkuji za zájem evženie

evženie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Evženie,

píšete, že máte babičku, která potřebuje stálou přítomnost a péči. Vy se staráte o malé děti, o které chcete odpovědně pečovat. Chtěla byste babičku podpořit až do konce, který tušíte, že není daleko.  Máte obavy, že to nezvládnete. Ptáte se, kam byste se mohla obrátit o pomoc.

Je opravdu moc hezké, že chcete být babičce oporou až do konce a poskytnout jí tu nejlepší možnou péči. Podle toho, co píšete, se Vaše babička začíná posouvat do situace, kdy bude potřebovat intenzivní péči a přítomnost. Zároveň chcete odpovědně a dobře pečovat o své malé děti. Vaše obavy, jestli budete mít dostatek sil, jsou zcela na místě. Pro jednoho člověka je toto snad nemožné zvládnout.

Nejsem si jistá, zdali babička s Vámi bydlí v jedné domácnosti a jestli byste o ní chtěla pečovat doma. Pokud byste našla dostatek sil a někoho, kdo by Vás v péči uměl vystřídat, lze v domácím prostředí využít služeb agentur domácí péče, pečovatelek nebo osobních asistentů.

Můžete také využít služby domácí hospicové péče . Domácí hospic pomáhá zajistit především zdravotní péči lidem, kterým lékař diagnostikoval nevyléčitelnou nemoc v pokročilém stádiu, a kteří chtějí čas, který jim zbývá strávit doma. Péči je zmírněna nebo odstraněna bolest, blízkým, kteří pečují, je poskytnuta podpora.

Bylo by zcela pochopitelné, že pro Vás péče o babičku doma nebude možná. V takovém případě je určitě dobrou variantou lůžkový hospic   nebo lůžka hospicového typu a rodinné pokoje

Hospice poskytují podobnou péči jako domácí hospice. Jsou lůžkovým zařízením. Přeje-li si to klient, je zpravidla možné také využít pomoci sociální pracovnic, terapeutů a duchovních. Pokoje jsou zpravidla jednolůžkové s přistýlkou pro blízkého z rodiny nebo přátel. Mají různé čekací doby a pobyt v nich je zpoplatněn.

Z finančních a jiných důvodu lidé často volí i jiná zařízení - www.gerontologie.cz — na této webové stránce si můžete zadat požadovaná kritéria místa a typu zdravotního či sociálního zařízení, které by pro Vaši babičku mohlo být nejvhodnější.  

Pokud byste se chtěla osobně nebo telefonicky blíže poradit, doporučovala bych Vám obrátit se na poradnu Cesty domů, Dukelských hrdinů 54, Praha 7, tel.: 283 850 949, 775 166 863. V otevírací době úterý  9 — 17 hodin, středa — pátek:  12 - 17 hodin.

Přeji Vám hodně sil a zdárné vyřešení Vaší nelehké situace.

S úctou, Olga Cordiner

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz