Taťka má nádor tlustého střeva, prošel léčbou, přesto je nově metastáza na obratli. Jak je to možné, kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 3. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý , mému tatkovi byl zjištěn nádor tlustého střeva s meta v játrech , mediastinu, retroperitoneu, uzlinách , pravé paži asi 10 Cm nad loktem. Díky této meta která se zvětšovala byl odeslán do nemocnice. Byl mu odoperovan primární nádor podstoupil 3* chemoterapii pak mu přidali biologickou léčbu ale tu dali jen jednou. Taťka měl velkou reakci na kůži v podobě pupinku a zarudnutí loupajici se kůže supinateni.Meta v paži a celá paže otekla a zvětšila se. Tak ruku začali ozařovat. A pokračovali po ozařování jen v chemu. Teď mu budou ruku amputovat , protože se v místě meta kost zlomila je tam i nekroza. Po CT mu byla nově nalezena meta na kostním obratli. Jak je to možné ? Znamená to ze se znovu objevil nádor ? Nebo lze aby se meta z paže která prorostla celou kosti roznesla? Kolik času tatkovi zbývá ?
Po amputaci chtějí pokračovat v chemu ale místo Folfox chtějí něco jinéhoa asi zase i bio , protože se počet meta v játrech zvětšil i jsou větší .
Kromě zlomené ruky ho nic jiného nebolí a cítí se dobre . Občas únava . Změnila se mu chuť k jídlu preferuje teď sladké .

Panpela

Vašemu tatínkovi lékaři zjistili rakovinu tlustého střeva s metastázami v játrech, lymfatických uzlinách, mediastinu a retroperitoneu. Podstoupil operaci, chemoterapii, biologickou léčbu a ozařování. Nyní píšete, že je v plánu amputace paže, kde má tatínek patologickou frakturu a nekrózu. Píšete, že se nově objevila metastáza v páteři, progreduje i postižení jater. Ptáte se, jak je to možné a kolik času tatínkovi zbývá.

Dobrý den,

bohužel už v době, kdy se na tatínkovu nemoc přišlo, byla v poměrně pokročilém stavu. Nebyla přítomna jen ve střevě, kde lékaři mohli nádor operačně odstranit, ale byla již rozšířena do lymfatických uzlin, jater a dalších míst v těle. To je situace, kdy již rakovina v naprosté většině případů není vyléčitelná a veškeré postupy (chemoterapie, biologická léčba, ozařování) směřují pouze k zpomalení postupu nemoci, avšak s vědomím, že celková prognóza není příznivá.

Kolik času má Váš tatínek před sebou, neumím přesněji určit, ale z toho, co píšete, bych spíše odhadovala čas v řádu týdnů či měsíců, než roky. Také je důležité správně určit okamžik, kdy již je lepší chemoterapii či biologickou léčbu ukončit, protože nežádoucí účinky mohou převážit nad přínosem pro nemocného. Ale to musí rozhodnout ošetřující lékař, který tatínka zná a ví, jak tatínek onkologickou léčbu snáší a jestli mu zabírá nebo ne. Nebojte se tatínkova lékaře zeptat na otázky, které se Vám honí hlavou, asi Vám bude umět odpovědět konkrétněji než já takto na dálku.

Změnám v tatínkově chuti k jídlu je určitě dobře vyhovět, nabízet mu to, co má rád, ale do jídla ho nenutit. Také zvýšená únava a potřeba odpočinku je v jeho situaci obvyklá a je třeba ji respektovat. Do budoucna je určitě dobré promyslet, jak zvládnout péči o tatínka ve chvíli, kdy mu velmi pravděpodobně budou síly dále ubývat a bude potřebovat více pomoci a ošetřovatelské péče. Jestli bude chtít spíše být doma nebo budete hledat nějaké lůžkové zařízení, kde by se o něho postarali. Přeji Vám i Vašemu tatínkovi, abyste nelehkou situaci společně dobře zvládli.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz