Švagrová si po úmrtí bratra nárokuje rozhodovací právo o rodinném hrobu. Přechází na ni vlastnictví hrobu po smrti bratra?
Prosím o radu. Moji rodiče před 40 lety koupily pro naši rodinu hrob. Po smrti otce jsem s matkou investovali do hrobu s novým pomníkem. Nyní zemřel můj bratr, který platil hřbitovní správě nájemní misto. Já jsem mu vždy polovinou přispěla. Spor je o tom ,že nyní švagrová si osvojuje rozhodující právo, že si nepřeje aby moje rodina já a manžel byla v hrobě uložena, ačkoliv je tam místo. Je možné ,že po smrti bratra přechází vlastnitví na manželku i když jsem na hřbitovní správě zapsana jako nahradní já. Zdá se mě to velice necitlivé vůči mým rodičům až hyenistické. Děkuji za opověd, nechci vyvolávat spory, ale chci vědět zda má na to právo.
Vaši rodiče koupili před lety pro vaši rodinu hrob. Do jeho opravy jste s matkou investovali společně a nájemní místo jste platila na polovinu s bratrem. Na hřbitovní správě jste zapsána jako náhradní za bratra. Bratr zemřel a švagrová si teď osvojuje rozhodovací právo o rodinném hrobu. Ptáte se, jestli po smrti bratra přechází vlastnictví na švagrovou.
Dobrý den,
právem na pohřbení disponuje nájemce hrobového místa. Jestliže byl nájemcem Váš bratr, pak právo nájmu po jeho smrti muselo přejít na jinou osobu. Po smrti nájemce přechází právo nájmu na osobu, kterou nájemce za života určil. Pokud žádnou osobu neurčil, přechází právo nájmu postupně buď na manžela, děti, rodiče nebo sourozence.
Píšete, že jste zapsána na hřbitovní správě Vy. Rozumím tomu tak, že jste současnou nájemkyní hrobového místa, proto máte právo být tam pohřbena. Dle zákona není totiž podstatné, kdo je vlastníkem hrobového zařízení, ale kdo je nájemcem hrobového místa.
Jestliže o právu na užívání přeci jen vznikne spor, pak ho lze řešit prostřednictvím civilních soudů.
S pozdravem
Barbora Steinlauf