Rozsáhlé nádorové onemocnění vaječníků - je vhodné podstoupit chemoterapii?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 2. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
Děkuji za informace na vašem serveru. Mojí mamince, 84 let byla diagnostikována před pěti týdny rakovina vaječníku s rozsáhlou infiltrací peritonea 190X100 mm a dalšími ložisky na peritoneu, největší o velikosti 30 mm. Včera byla nabídnuta chemoterapie. Jaký je v tomto případě cíl chemoterapie? Prodlouží život a zlepší jeho kvalitu? Jaká je prognóza? Maminka je fyzicky zdatná, hodně sportuje (turistika, plavání). V posledních dnech však ztrácí chuť k jídlu, je spavá a ubývá jí sil. Co poradit při jejím rozhodování. Děkuji Eva

Eva

Vaše maminka má nově zjištěné rozsáhlé nádorové onemocnění vaječníků a stojí před rozhodnutím, zda podstoupit chemoterapii.

Vážená Evo,

k tomu, abyste se mohli řádně rozhodnout, je jistě potřeba mít dostatek informací. Ptáte se velmi dobře, co je cílem léčby. Zda prodlouží život, zda zlepší jeho kvalitu. Nejsem onkolog, tak budu psát více obecně.

Patrně je cílem léčby kontrola rozsahu onemocnění, úplné vyléčení asi není reálné.  Čili prodloužení života. Pokud jde o kvalitu života, tady bude situace složitější. Někdy je protinádorová léčba podávána právě ve snaze kvalitu života zlepšit — například zmenšit velikost nádoru, zmenšit jeho tlak na jiné orgány a podobně. Ale sama tato léčba obvykle kvalitu života nemocných spíše zhoršuje — někdy jen po dobu samotné léčby, někdy bohužel i pozdními následky. Pak závisí na dalších faktorech, například na celkovém zdravotním stavu pacienta a případných přidružených nemocech. Jinak bude léčbu zvládat dosud zdravá 55 letá žena, a jinak pochopitelně 84 letá žena třeba s vysokým tlakem a nemocným srdcem. Píšete, že maminka je fyzicky zdatná, sportuje, to může být pro ni výhoda. Na druhou stranu v 84 letech může být její zdravotní stav velmi křehký. Pokud uvažujete i o možnosti, že byste léčbu zcela odmítli, pak bych moc doporučovala tuto Vaši úvahu probrat s onkologem, který léčbu navrhl. Velmi často totiž lékaři navrhují léčbu proto, že se domnívají, že nemocný a jeho rodina by ji chtěli za každou cenu. Otevřená diskuse i o možnosti léčbu vůbec nezahájit pak může předejít zbytečné a zatěžující léčbě.  Bylo by dobré s onkologem vyjasnit nějaký časový rámec — obvykle lékař ví, zda léčba může prodloužit život o 2 — 3 měsíce, o rok, o léta. Podle konkrétního léku bude také znát možné vedlejší účinky a tedy vliv na kvalitu života pacienta.

Při další kontrole tedy proberte společně tyto možnosti a otázky s ošetřujícím lékařem. On zná přesný rozsah onemocnění, celkový stav maminky a bude nejlépe schopen posoudit případný přínos nebo naopak nežádoucí účinky léčby. Pak se bude maminka i Vy moci mnohem lépe rozhodnout, jaké jsou její priority, co by si přála, co by naopak nechtěla. Věřím, že otevřený rozhovor pomůže nejvíce.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz