Pečuji intenzivně o maminku s demencí. Mám nárok na nějaké finanční prostředky?
Dobrý den. Pečuji o 89letou maminku s těžkou demencí mozku,stala jsem se její soudem určenou opatrovnicí a spravují veškerý její majetek. Jsem ve starobnim důchodě, s maminkou spím, v noci hlídám. Vařím, krmím ji, chystám a dávám léky pro ni určené. Přenášíme ji do koupelny kvůli hygieně. Máme od ní znečištěný gauč, na kterém spolu spáváme, proto by mne zajímalo, zda mám nárok na nějakou mzdu také, jakou mají pečovatelky. Já se starám o maminku 24hod denně, ony ne. Děkuji za pomoc a radu.
Dobrý den, paní Jitko,
pečujete o maminku s demencí, péče je velmi náročná. Ptáte se, zda máte nárok na nějakou mzdu.
Je obdivuhodné kolik péče mamince věnujete a je zřejmé, že Vás to stojí mnoho sil. Na situaci, kdy takto intezivně pečuje někdo z rodiny, pamatuje sociální systém příspěvkem na péči. Jako pečující můžete finanční prostředky z příspěvku využít. Nezmiňujete, zda maminka je jeho příjemcem. V každém případě by jím vzhledem ke svému zdravotnímu stavu být mohla. Proto, pokud příspěvek na péči nepobírá, ráda bych Vás povzbudila, abyste o nej zažádali. Žádost se podává na úřadu práce v místě trvalého bydliště Vaší maminky na formuláři, který Vám na úřadě dají nebo je on-line či ke stažení k dispozici na webových stránkých MPSV.
Součástí žádosti je oznámení o poskytovateli pomoci. Poskytovatelem (a tedy příjemcem finančních prostředků) můžete být i Vy. Poskytovatelů péče může být více najednou. V případě, že využíváte pečovatelskou službu, je možné jako poskytovatele uvést provozovatele této služby a zároveň Vás. Pokud Příspěvek na péči maminka již pobírá a Vy nejste uvedena jako poskytovatel pomoci, je možné formulář (Oznámení o poskytovateli pomoci) na příslužný úřad práce podat znovu a oznámit tak změnu.
S pozdravem
Petra Černá