Manželovi před měsícem zemřel. Mohly hrát dva týdny čekání na výsledky pro zařazení do studie roli v léčbě?
Dobrý den, manželovi před 3 roky vyoperovali zhoubný melanom na břiše. Vypadalo to s nim spatne, ale operace se povedla a byl uplně v poradku. Chodil na pravidelne kontroly po 3 mesicich a všechno bylo v pořádku az do letošního září. Tam prodělal zánět močového měchýře. Dostal 2x antibiotika. Byl i na krvi a měl spatne jaterni testy. Potom absolvoval na onkologii CT a zjistili mu mnohocetne metastazy v plicích, játrech, kostech a bedernim obratlu. Naordinovali imunologickou lecbu s tim, že na onkologii ted probiha nejaka studie, že by mu dávali jeste i něco jiného, injekce do břicha s virem co zpusobuje opar. Ale že se musí ještě zkontrolovat to 3 roky vyoperovane znaménko, nakonec se po 14 dnech čekání zjistilo, že se na tu studií nehodil. Podotýkám, že nám doktor řekl, že 14 dni v léčbě nehraje roli. Jenže manželů v stav se za 14 dni velice zhoršil. Hodně zeslabl nechtěl skoro jist, skoro pořád ležel. Hodne byl zmateny a spatne artikuloval. V tomhle stavu jsem ho odvezla na 1. imunologickou kapacku. Potom během dalších 3 dnu se znovu zhoršil, ale už tak, že zkolaboval na zachode. Musela jsem zavolat zachranku, odvezli ho do nemocnice, kde zjistili rapidní zhoršení Hodně bujici metastazy, podstoupil transfuze a dialyzu. Potom jsem se dovedela, že muže umřít během několika hodin, nebo dnu. Což se také stalo. Zemřel před 4 týdny, presne měsíc a den po tom, co se dovedel diagnozu. Šlo to hrozne rychle a ja se nemůžu zbavit dojmu, že lékaři něco zanedbali. Nemůžu se z jeho smrti vzpamatovat, bylo mu teprv 53 let. Cele 4 dny, co byl ke konci v nemocnici jsem byla u něj.
Jaky je Váš názor, ne zanedbali něco? A co mohlo byt spoustecem takového bujení?
Vážená paní Neoralová,
před 4 týdny zemřel váš manžel na zhoubný novotvar kůže — melanom. Poslední dny před úmrtím se jeho zdravotní stav horšil velmi rychle a navrhovaná studijní léčba byla oddalována. Ptáte se, zda odložení léčby nemohlo být příčinou tak rychlého úmrtí.
Bohužel melanomy patří mezi zákeřná nádorová onemocnění. Pacienti po prvotní léčbě mohou poměrně dlouhou dobu být zcela bez známek dalšího šíření nemoci a to se pak jako v případě vašeho manžela objeví tak trochu náhodou. Pacienty i jejich blízké pak taková situace pochopitelně zaskočí zcela nepřipravené. Chápu, že prodleva 14 dní u nádorového onemocnění zní jako závažné oddalování. Faktem ovšem je, že skutečně 14 dní velkou roli nehraje. Běžně pacieti čekají třeba 3-4 týdny na operaci, ozařování nebo chemoterapii aniž se významně zhoršuje šance na vyléčení nebo zastavení postupu nemoci.
U vašeho manžela by velmi pravděpodobně k úmrtí došlo, i kdyby léčba byla zahájena dříve. To, že manžel potřeboval krevní převody a dialýzu svědčí pro to, že nemoc byla velmi pokročilá a v takové situaci si neumím představit, že by několik dnů hrálo zásadní roli. Problémem u mladších pacientů bývá spíše velká obava lékařů o život mladého člověka, obava z rozhovorů o tom, co se může dít, že nemoc směřuje k úmrtí, o tom, že žádná protinádorová léčba již nemůže přinést nic navíc. Rychlý průběh vídáme právě u agresivních nádorů, jakým melanom bezesporu je.
Je zcela pochopitelné, že je pro vás velmi těžké se s úmrtím manžela vyrovnat. Měli jste tak krátkou dobu na zpracování informace o návratu nemoci a tak velkém rozsahu metastáz. Jsem ale přesvědčena, že těch 14 dní žádnou podstatnou roli opravdu nehrálo.
Přeji vám hodně sil, odvahy
MUDr. Irena Závadová