Jak najít hrob biologické matky, její rodinu a další informace?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 4. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,prosim o radu. Pokud bylo dítě pár měsíců po narození adoptovano a v podstatě celý svůj život ,přes padesát let,hledá svou biolog.matku,přes centrální
evidenci obyvatel a nenajde ji, a nakonec se dozví se, že zemřela, tak má nějakou šanci najít hrob nebo její rodinu a ev.se něco "dozvědět "o své identitě? Děkuji, Daniela

Daniela

Píšete nám v situaci, kdy adoptované dítě hledá celý život svou biologickou matku. Z evidence obyvatel má informaci, že matka již nežije. Ptáte se, jak je možné najít hrob, rodinu či se něco dozvědět o své identitě.

Dobrý den,

je mi líto, že osoba, o které nám píšete, se tak dlouho k informacím o biologické matce nedostala. Je pochopitelné, že chce znát informace o své matce, najít místo, kde je pohřbena, dozvědět se něco o její rodině, a tím i o sobě.

Předpokládám, že jedinou informaci, kterou nyní má, je z evidence obyvatel – tedy datum a místo úmrtí. Zkusím naznačit další cesty, kudy se lze zkusit při pátrání vydat.

Pokud má v rodném listě uvedeny pouze adoptivní rodiče, první cesta může vést na matriku pro získání matričního zápisu o svém narození. Zde budou zapsány i údaje o biologické matce a otci, je-li znám. Zjistí tedy minimálně datum narození a místo trvalého pobytu v době porodu. Dále je možné požádat o nahlédnutí do spisu o dítěti v době adopce, pokud se najde, a příp. i porodopisu. Podrobnější informace o těchto zdrojích informací najdete v článku na portálu Šance dětem.
Co se týče místa pohřbení, tak bohužel neexistuje centrální databáze, je to tedy hledání s nejistým výsledkem. Začít pátrat je možné v místě úmrtí, narození či v místě, kde předpokládáte, že žila, pracovala. V těchto místech je možné zkusit kontaktovat správu hřbitova, příp. místní pohřební službu. Hroby na některých hřbitovech je možné vyhledávat i online, např. na webu Správy pražských hřbitovů, na webové stránce České hřbitovy nebo na webu mezinárodní iniciativy Billion Graves. Ne všichni pohřbení však bývají uvedeni na náhrobcích. Dohledání také může být složité v případě, že pohřeb proběhl žehem – je možné, že urna nebyla na hřbitově vůbec uložena nebo nebylo její uložení správě hřbitova nahlášeno.

Při hledání rodiny je možné využít sílu sociálních sítí – ať už vyhledávat osoby stejného příjmení, nebo se ptát v regionálních skupinách, zdali ve městě nežije někdo z příbuzných. Někdy se podaří nalézt profil zesnulého. Lze také zkusit napsat do skupin zaměřených na hledání ztracených kontaktů, příbuzných. S dalšími zdroji hledání mohou pomoci i skupiny na sociálních sítích, které se zabývají rodokmeny a genealogií.

Pokud by osoba, o které píšete, hledala někoho, kdo jí s vyhledáním příbuzných pomůže a bude jí na cestě průvodcem, je možné obrátit se např. na organizaci Sefam.

Držím palce, aby se dané osobě povedlo zjistit informace, které pro sebe potřebuje.

S pozdravem za poradnu

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz