Dcera má nádor děložního čípku, léčba ale stav spíše zhoršuje, ztrácíme víru v uzdravení. Co dál?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 4. 2017 zobrazit původní dotaz

Dceři už v listopadu zjistili, že má rakovinu děložního čípku.Byla na vyšetření v Brně-objednali ji až na 3.ledna l1917- přístroj PET. Léčení začalo v únoru chemoterapii, bioléčbu jsme nedostali, že je drahá.Asi za 14 dní ji začaly otékat nohy, dostala injekce Zibor.Ještě do dneška ji nepomohly,nemůže dýchat, odebírají jí vodu z břicha, které jí také nateklo, z plic každý týden, ted za 14 dní.Je po čtyřech dávkách chemoterapie a nic se nezlepšilo, spíš naopak.Nejí akdyž něco do sebe dostane, tak třetí den už jíst nemůže a večer většinou zvrací.Bere několik druhů prášků, na bolest, na spaní, na dobrou náladu a opiáty.na spaní atd.Nemá samozřejmě náladu, většinu dne je unavená,ospalá a v noci spí 4 hodiny.Teď už kvůli otokům nohou neudělá krok.3 dubna byla opět na přístroji PET už v Jihlavě a tam zjistili, že se nic nezlepšilo, má se pokračovat 9.5. opět v chemoterapii.Bojím se, že to nedopadne dobře, protože je strašně hubená a musíme už jezdit jenom na vozíku.Paní doktorka na dotaz, kdy se to aspoň trochu zlepší-odpoví chce to čas.Dcera se bohužel bojí, žeuž času moc nemá, ztratila už víru v uzdravení a my také. Nevím jestli jsem to popsala dost podrobně, ale věřím, že mi poradíte. Děkuji. Průchová Jana

Jana Průchova

Vaše dcera má zhoubný nádor děložního čípku. Podstoupila protinádorovou léčbu, ale bohužel její zdravotní stav je spíše horší, nejí, zvrací a má velké otoky. Hledáte radu co a jak dál.

Vážená paní Průchová,

je zřejmé, že jste ve velmi náročné situaci, vaše dcera je velmi vážně nemocná a vy hledáte pomoc. Máte obavy, jak se bude dceřina nemoc vyvíjet dál. Píšete, že i dcera i vy jste již ztratili víru v uzdravení. Bohužel má odpověď nebude lehká.

Z toho, jak popisujete dceřin stav — ale bez znalosti jakýchkoli podrobností a detailů o průběhu její nemoci, věku a tak dále — se domnívám, že nádorové onemocnění je velmi pokročilé. Rozhodně vaší dceři doporučuji znovu promluvit s ošetřující lékařkou (případně, pokud dcera souhlasí, tak s lékařkou pochopitelně promluvte vy sama nebo společně s dcerou). To, co je důležité, je vědět, co protinádorová léčba dceři může přinést dobrého, ale i čím vším jí může zatížit a třeba i zhoršit její současný stav. Jen tak je možné se dobře rozhodnout, zda tato léčba je v tuto chvíli pro dceru vhodná. Lékaři by měli vždy s nemocnými probrat, zda protinádorová léčba má šanci nádor zcela vyléčit a vést k úzdravě, nebo zda brzdí postup nemoci, ale nemůže ji zcela zastavit a nebo zda není čas protinádorovou léčbu ukončit a nabídnout jinou formu péče. Lékaři se bohužel, jak je patrné i z vašeho dotazu, někdy snaží odpovědím vyhýbat, i pro ně je náročné sdělovat nemocnému, že protinádorová léčba již spíše ubližuje, než pomáhá. Pro nemocné a jejich blízké jsou ale takové informace nesmírně důležité, jen tak mohou smysluplně plánovat co a jak dál a to nejen po té zdravotní stránce.

Domnívám se, že by dceři nepochybně pomohla konzultace a pravidelná péče lékaře vzdělaného v paliativní péči. Píšete, že se dcera léčí v Brně, tedy vám rozhodně doporučuji obrátit se na ambulanci paliativní a podpůrné léčby MUDr. Ondřeje Slámy, případně se můžete také obrátit na brněnský hospic, kde pracují erudovaní lékaři paliativní medicíny a další pracovníci.

Přeji vám i vaší dceři hodně sil i naděje na vaší nelehké společné cestě.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz