Jako dědicové jsme se dohodli, že navrhneme likvidaci dědictví. Jak postupovat?
Vážená paní doktorko, prosím o radu ohledně likvidace dědictví. Pečovala jsem o tatínka v terminálním stádiu onkologického onemocnění, v srpnu zemřel. Bohužel, tatínek si v posledních letech svého života pořídil různé kreditní karty a své pohledávky (byť měl snahu) nesplatil. Na straně aktiv stojí starší motorová vozidla v ceně cca 120 tisíc Kč, na straně pasív pohledávky ve výši cca 180 tisíc Kč. Dědicové se dohodli, že navrhnou likvidaci dědictví. Prosím o informaci, jaký je v tomto případě postup. Rozhoduje o tom notář, nebo přímo soud? Jaké jsou poplatky? Vozidla budeme prodávat my nebo soudem určená osoba? Ptám se zejména s ohledem na to, že tatínkova manželka je imobilní a další dědicové bydlí na druhém konci republiky. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
likvidaci dědictví stejně jako jiné procesní úkony v dědickém řízení činí notář jakožto soudní komisař pověřený soudem. V procesu likvidace dědictví je zpeněžován majetek tak, aby výtěžek mohl být rozdělen mezi oprávněné věřitele. Způsob zpeněžení majetku, jeho cenu a podmínky určí soud. Jestliže likvidace vyžaduje zpeněžení majetku patřícího do pozůstalosti, soud jmenuje tzv. likvidačního správce. V řízení o likvidaci budou účastníky právě likvidační správce a věřitelé neuspokojených pohledávek. Výše nastíněný proces je ukončen usnesením soudu, společně s ukončením likvidačního řízení zanikají neuspokojené pohledávky, takže zbylý dluh je „smazán“.
Je tedy zřejmé, že celý proces likvidace má v režii převážně soud , resp. notář jako soudní komisař spolu s likvidačním správcem, z Vaší strany a ze strany ostatních dědiců nebude třeba přílišných zásahů. Pokud by se některý z dědiců řízení nechtěl účastnit vůbec, může využít své právo na odmítnutí dědictví, případně napsat pro jednání plnou moc zvolenému zástupci, kterým může být i jiný dědic.
S pozdravem
JUDr. Barbora Steinlauf, Ph.D.