Táta má rakovinu slinivky, zežloutl, nechce jíst, lékařka mluvila o 3 měsících života. Jak mu pomoci a co čekat?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 10. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den

Můj táta má rakovinu slinivky a sliznice. V nemocnici byl jen pár dnů a doktorka sdělila mé matce, že mu dávají už jen tři měsíce života. Byl propuštěn domů s velkým množstvím léků, které musí denně brát( jednou denně si také aplikuje inzulín).
Chtěl aby ho navštěvovali nejbližší rodinní příslušníci a kamarádi. Po 10 dnech se jeho stav rapidně zhoršil. Má hodně zbarvenou kůži na žluto a pořád se mu točí hlava. Celý den leží a nemá náladu se s nikým bavit. Vstává jen když musí na toaletu a když jde pozdě večer spát do druhé místnosti. Nemá chuť k jídlu (má z lékárny na předpis náhradu stravy v podobě nějaké tekutiny). A když ho chtějí navštívit kamarádi, tak je už odmítá.

Jak je možné mu nějak pomoci?
Co můžeme očekávat dál a jak se na to připravit?

Děkuji za odpověď.

Jarda

Dobrý den,

váš tatínek má zhoubný nádor slinivky, lékaři nemohou nabídnou žádnou léčbu, která by ovlivnila průběh nemoci a mluví o zbývajících 3 měsících života. Tatínek za poslední dny velmi zeslábl, objevilo se žluté zabarvení kůže, většinu času leží a téměř nejí. Ptáte se, zda mu lze nějak pomoci a co vlastně můžete čekat.

Bohužel nádory slinivky někdy probíhají přesně tak, jak popisujete. Když dojde k ucpání části žlučových cest nádorem, objeví se právě vámi popisované žluté zabarvení kůže a bělma očí, slabost a výrazné zhoršení stavu. Další postup ale velmi závisí na pokročilosti onemocnění a celkovém stavu nemocného. U určité části pacientů je toto krátkodobě řešitelné přemostěním zúženého úseku žlučových cest (zavedení stentu, drénu). Toto řešení neovlivní zásadně průběh nemoci. Může ulevit, možná o pár týdnů prodloužit život nemocného, ale za cenu hospitalizace a nutnosti nepříjemného výkonu. To, zda bude pacient z tohoto výkonu mít užitek a zda je vůbec proveditelný, musí posoudit ošetřující lékař. Nevím, zda váš tatínek už takový stent má zavedený, pokud ano, mohlo dojít i k jeho ucpání. Opět ale zprůchodnění nemusí být vůbec proveditelné — znovu toto musí posoudit ošetřující lékař.

Je ale možné a zřejmě bohužel i pravděpodobnější, že skutečně došlo ke zvratu a čas se velmi krátí. Pokud ve vašem okolí funguje hospic — ať již lůžkový nebo mobilní — velmi vám doporučuji jej kontaktovat. Profesionálové pracující v hospici velmi dobře dokáží ulevit symptomům a nemocným i jejich nejbližším poskytnout potřebnou oporu a podporu v náročné situaci. Obvykle tito pacienti dále slábnou, postupně zcela ulehnou, více a více času prospí a ve spánku pak klidně zemřou. Někdy se může objevit neklid, který je možné tlumit léky — v tom vám opět mohou poradit lékaři z hospice nebo ambulance paliativní a podpůrné péče, případně jiný ošetřující lékař. Zde na našem webu najdete další možné projevy, příznaky, které se u umírajících pacientů mohou objevovat.

Je dobře, že ve vás má tatínek oporu, že se snažíte připravit na to, co se může dít.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz