Maminka má nádor žaludku, je po transplantaci plic, selhávají jí ledviny. Jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 5. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobry den mam dotaz od lekare v Motole vím že maminka má primární nádor na žaludku a mnoho dalších v o oblasti břicha maminka v před pěti lety prodělala oboustrannou transplantaci plic nyní mám pocit že otec zablokoval všechny informace a asi se nic nedozví dále prosím popis a přibližnou prognózu maminka nejí nepije selhávají ji ledviny a momentálně je v nemocnici na kapackach děkuji

Vladimír

Milý Vladimíre,

z Vašeho dotazu jsem vyrozuměl, že o maminčině stavu nemáte dostatek informací a i já, abych mohl odpovědět na Vaše otázky, bych potřeboval znát více podrobností a moje odpovědi tak budou spíše obecné.

Pokud je to tak, že primární nádor žaludku se již rozšířil do ostatních orgánů, je jasné, že onemocnění nelze vyléčit a cílem případné onkologické léčby (tedy zejména chemoterapie) by bylo rozvoj onemocnění pouze zpomalit. Onkologická léčba je ale velmi zatěžující a k tomu, aby jí člověk mohl podstoupit, musí být v určité kondici. Pokud z důvodu celkové slabosti či jiné komplikace není možné chemoterapii podat, je třeba se plně soustředit na obtíže, které onemocnění přináší. V současné době jsou možnosti léčby bolesti, nevolností či dušnosti velmi pokročilé, takže nikdo i s takto pokročilým nádorovým onemocnění nemusí trpět obtížemi silné intenzity.

Pro odhad dalšího vývoje onemocnění a časové prognózy u Vaší maminky bych potřeboval znát jednak přesný typ nádoru a jeho rozsah, a také více informací o současném stavu maminky a jeho vývoji za poslední týdny.

Píšete, že tatínek informace o jejím zdravotním stavu zablokoval. Je to tak, že jediný, kdo může dát souhlas či nesouhlas se sdělováním informací příbuzným, je Vaše maminka. V pokročilém stádiu onemocnění je někdy třeba dělat rozhodnutí, která nejsou čistě medicínská, ale závisí též na preferencích nemocného, a proto je otevřená komunikace mezi nemocným, zdravotníky a jeho příbuznými velmi důležitá. Jedná se o rozhodnutí o tom, zda pokračovat ve vyčerpávající léčbě nebo zda být v nemocnici, hospici či doma. Při progresi onemocnění v určité chvíli již nemocnice nenabízí jednoznačná řešení a naopak hospic může poskytnout větší soukromí a individuálnější přístup spolu s dobrou léčbou symptomů pokročilého onemocnění.

Vnímám, že Vaše situace je nyní velmi těžká, rád bych Vás proto podpořil v tom, abyste se nebál si říci o pravdivé srozumitelné informace o zdravotním stavu Vaší maminky. Možná byste se mohl obrátit i na některou z hospicových poraden (např. sv. Hedviky v Kladně, sv. Zdislavy v Liberci, České Lípě a Turnově, charitní hospicovou poradnu v Ostravě, poradnu Cesty domů v Praze nebo sv. Alžběty v Brně atd.) – ať už telefonicky či osobně.

S pozdravem a přáním mnoha sil

Adam Houska

Dotaz zodpovídá

MUDr. Adam Houska

MUDr. Adam Houska

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz