CT plic - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 3. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,prosím o radu,taťkovi vyšel následující výsledek ct plic, je to hodně zlé?,,Plicní křídla rozvinuta,známky pokroč.dystrof.emfysemu plic s bulosní složkou bilat.Vlevo bez patol.ložisek pachypleura.v obou plic.křídlech nekolik kalcifikvaných mikronodulací a vlevo mediobazálně shluk větších kalcif.postspecif.změny.Vpravo v S2 větší bula 20mm s denzním lemem,až imponujícím kavemoidním dojmem,spíše se jedná o fibrosně-cévní lem buly.V popředí nálezu je nepravidelná tumosoní infiltrace dx plíce v rozsahu S7/9/10,vel.cca 98x65x83 mm, navaz.struktury dolní části dx hilu se zavzetím větvení dolního bronchu. V obl.dolních segmentů dx plíce pak hrubá intersticiál.kresba až voštinovitého char.nelze vyl.lymfangio-rozsev.sekund.změny zánětl.etiol.Vpravo malé mn.fluidotoraxu,vlevo bez výpotku.V obl.mediastina v úrovni kariny hraniční uzliny vel.prům.15mm,mnohočetné zvětšené uzliny v dx hilu vel.v prům.15-18mm.Vlevo bez patol.změn.Zachyceny skelet bez destrukce.Zachycená část jater,ledvin bez ložisek.Slezina,nadledviny nezvětšeny.Z: Tumorosní infitrát dx plíce,hrubá interstic.kresba v dolních partiích dx plíce/nelze vyl.lymfangio-rozsev/.med dx hilová adenopatie.Pokroč.dystrof.emfysem s bulosní složkou,sporná,spíše benigní kavernoidní formace vpra.,,Prosím má pro něj smysl nastupovat do nemocnice?Děkuji za odpověď

Lenka

Zasíláte popis CT plic Vašeho tatínka a chcete vědět, jak vážný je jeho nález, co mu mohou lékaři v nemocnici nabídnout a zda má pro něho smysl podstupovat další vyšetření či léčení.

Milá Lenko,

přestože jste zaslala kompletní popis CT, stále ještě nemám dostatek informací, abych Vám mohla jednoznačně odpovědět. Neznám Vašeho tatínka, nevím jak je starý, v jaké je celkové kondici, neznám jeho další případné nemoci ani jeho psychické nastavení. To vše může mít vliv na další postup.

Bohužel nádor popsaný na snímku  je pokročilý natolik, že téměř jistě nepůjde odstranit operačně, navíc se již šíří i lymfatickými cestami. Lékaři tedy budou Vašemu tatínkovi nabízet spíše chemoterapii nebo ozařování. To vše jsou postupy, které sice mohou postup nemoci zbrzdit, nedosáhnou ale vyléčení. Mohou tedy pomoci získat nějaký čas navíc (bohužel ale spíše v řádu týdnů či měsíců, rozhodně ne let), ovšem za cenu nežádoucích účinků léčby, které především u chemoterapie bývají dost zatěžující. Ozařování bývá většinou snášeno lépe, navíc může výrazně ulevit i od některých nepříjemných symptomů (bolest, dušnost, vykašlávání krve…). U obou typů léčby je však potřeba zvážit i zátěž spojenou s dojížděním do nemocnice a čas strávený ve zdravotnických zařízeních.

Různé typy plicních nádorů se navíc ještě liší citlivostí na chemoterapii a radioterapii. K tomu, aby se toto dalo alespoň předvídat, je zapotřebí znát histologický typ nádoru. Za tímto účelem se odebírá kousíček tkáně buď zevnitř při bronchoskopii nebo zvenku při punkci přes hrudní stěnu. To obojí však jsou vyšetření invazivní a je zapotřebí zvážit, zda má smysl je podstupovat.

Takhle na dálku Vám nedokážu poradit, opravdu hodně záleží na celkovém zdravotním stavu Vašeho tatínka a také na jeho rozhodnutí, zda se chce léčit a bojovat s nemocí nebo chce spíše co nejvíc času, který zbývá, prožít doma.   

Nejlepší by bylo se s touto otázkou obrátit na ošetřujícího lékaře, který Vašeho tatínka zná, aby s ním vše probral, vysvětlil mu, jaké jsou možnosti, co by konkrétně znamenaly,  co mohou přinést dobrého a jaké lze čekat nežádoucí účinky a komplikace. Váš tatínek by se potom mohl rozhodnout, který z navržených postupů je pro něho přijatelnější. Je možné, že ošetřující lékař řekne i to, že onkologickou léčbu nedoporučuje, že by byla příliš velkou zátěží. To ovšem neznamená, že se nedá nijak pomoci. V každém případě je na místě léčba zaměřená na mírnění nepříznivých symptomů nemoci, jako mohou být například dušnost, bolesti, kašel a další. Bylo by dobře si zmapovat možnosti ve Vašem bydlišti, kdo by mohl tuto paliativní léčbu Vašemu tatínkovi poskytnout.

Tuším, že jsem Vás svou odpovědí nepotěšila, vím, že je to pro Vás všechny velmi těžká situace a je mi to moc líto. Přeji Vám všem hodně statečnosti a také to, abyste se v těchto náročných chvílích mohli opřít jeden o druhého a doufám, že i zdravotníci ve Vašem okolí Vám budou oporou.

S úctou MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz