Vzdal jsem se dědictví. Po letech se dozvídám o dalším, kde bych byl jediný pozůstalý. Mám na další dědictví nárok?
Dobrý den.po smrti matky jsem se vzdal dědictví ale po letech jsem se dozvěděl že bych měl dédit jako jediný pozustalý o kterém ani matka nevěděla.mam na dalši dědicví nárok,m
Před lety jste se vzdal dědictví po matce. Nyní jste se dozvěděl, že byste měl dědit jako jediný pozůstalý další dědictví, o kterém ani Vaše matka nevěděla. Ptáte se, jestli na dědictví máte nárok.
Dobrý den,
předpokládám, že dědické řízení je v tuto chvíli již delší dobu skončeno. Znovu projednat či obnovit dědické řízení lze pouze v případech, že se v dědictví objeví nový majetek, nový dědic či pokud po skončení řízení vyjdou najevo nové skutečnosti či důkazy.
Píšete, že jste se dědictví vzdal. V právní terminologii je třeba rozlišovat pojmy „vzdát se dědictví“ a „odmítnout dědictví“. Vzdát se dědictví můžete pouze ve prospěch jiného dědice. V takovém případě musel být účastníkem řízení i jiný dědic, kterému dědictví připadlo. To je v rozporu s tvrzením, že jste nyní zjistil, že jste jediným pozůstalým, resp. dědicem.
Naproti tomu „odmítnout“ dědictví může dědic i bez vazby na ostatní dědice. Jestliže jste dědictví odmítl, pak dědictví rovněž mohlo připadnout jinému dědici, nebo, pokud jste jediný dědic, připadlo státu.
Ať už jste se ale dědictví vzdal nebo ho odmítl, znamená to, že už během průběhu řízení jste byl považován za dědice. Vzdáním se či odmítnutím dědictví jste se svého dědického práva zřekl, proto si troufám tvrdit, že nyní nárok na dědictví nemáte, ačkoliv nejsem seznámena s detaily Vaší situace.
Jestliže ale máte pocit, že se od skončení řízení objevily natolik závažné nové skutečnosti či důkazy, můžete k soudu, který rozdělení dědictví projednával, podat návrh na obnovu řízení.
S pozdravem
Barbora Steinlauf