Hospic přijal už 300 lidí

Jak si stojí hospic Dobrého pastýře v Čerčanech, si mohli přečíst čtenáři čtvrtečního regionálního vydání Mladé fronty Dnes. Nabízíme vám zde jeho přetisk.

Více než 300 lidí přijal Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech za první rok svého fungování. Hospic se potýká s nedostatkem peněz. Nyní získalo občanské sdružení Tři, které zařízení pro smrtelně nemocné lidi provozuje, dotaci alespoň na provoz. Dluží však ještě 13 milionů korun stavební firmě.

Hospic už zaplatil za stavbu 110 milionů korun. Jeho provoz pak stojí ročně 20 milionů. Lidé tady platí za pobyt určitou částku ze svého důchodu. Průměrně tedy zaplatí za jeden den pobytu včetně jídla a ošetření od 100 do 400 korun. „Nejsme VIP sanatorium. Přijali jsme například i bezdomovce,“ upozornila ředitelka Tereza Dvořáková.

Zdravotní pojišťovny jsou vstřícné. „Dostáváme od nich pravidelně každý měsíc značnou částku. Dary nám posílají ale i lidé,“ vysvětlila Dvořáková.

Do konce roku peníze jsou V září se jim podařilo získat od ministerstva práce a sociálních věcí třímilionovou dotaci, tím je letošní provoz hospice dorovnaný. „Peníze dostaneme v listopadu. Ale otazníkemje pro nás příští rok,“ upozornila Dvořáková.

Hospic by chtěl získat dotace od Středočeského kraje, jedná i s ministerstvem zdravotnictví a pražským magistrátem. „Magistrát nám přispěl značně do začátku jak na stavbu asi deseti miliony, tak i na provoz a jsme v jednání, že bychom pokrývali i potřeby hlavního města a tím bychom i v budoucnu dostávali příspěvek,“ poznamenala Dvořáková. Přispívá i město Benešov. Ale mohlo by to být podle Dvořákové výrazně více.

„Je to okresní město s ročním rozpočtem 400 milionů korun, má velké území a velkou spádovou oblast. Hospic by měl být prioritou. Dva až tři miliony ročně by nám pomohly,“ míní ředitelka hospice Tereza Dvořáková.

Kraj nepřispěje Středočeský kraj už v minulosti řekl, že provoz hospice hradit nebude, a nabídl jeho převedení pod benešovskou nemocnici, což vedení hospice odmítlo. „Ze všech stran jsme nabídku probírali, ale nejde to, jedná se o úplně jinou péči. Vysvětlila jsem to krajskému úřadu dopisem. Odpověď zatím nedorazila,“ podotkla Dvořáková.

Kraj také kritizoval, že v hospici funguje výdělečná restaurace. „Pokud chtějí mít hospice kvalitní služby, mají ve své budově kuchyň. Pro nás je výhodnější ji pronajmout. Je to pro nás levnější varianta než jídlo dovážet, a když přijmeme pacienta dopoledne, je jisté, že dostane oběd,“ vysvětlila Dvořáková s tím, že pizzerie pomáhá i bořit bariéry mezi zdravými a nemocnými lidmi. „Smrt a umírání jsou stále velkým tabu a v restauraci se nenásilně odehrává jeho lámání. Přijde sem rodina s dětmi, je to jediná nekuřácká restaurace v Čerčanech, a vedle ní sedí člověk v pyžamu. Komu to vadí, nechodí sem,“ doplnila Dvořáková. Pacienti mají navíc i komfort, že si mohou vybrat jakékoliv jídlo.

Podle Dvořákové je počet 200300 pacientů za rok běžné ve všech hospicích. „Přitom první dva měsíce nám fungovalo jen jedno patro. Mysleli jsme si, že to nenaplníme,“ podotkla Dvořáková.


Převzato: Mladá fronta DNES, regionální mutace — střední čechy (západ),

autor: M. Bušková

Článek připravil/a: Redakce Umírání.cz