Tatínek má tumor na plicích. Jak mu mohu pomoci?
Mému tatínkovi našli tumor na plicích, zadychava se.Je mu 91.Vzhledem k věku mu nedoporučili operaci.Vminulosti vozil uran.Ma to nějakou souvislost?A už nemá 1ledvinu.Objevuje se mu voda na plicích.Kolik mu zbývá času. Čím a jak mu můžu pomoci.Zdá se mi že moc rychle ubývá na hmotnosti.
Vašemu 91 letému tatínkovi lékaři zjistili rakovinu plic. Pozorujete, že hubne a zadýchává se. Má údajně vodu na plicích. Chtěla byste vědět, zda onemocnění souvisí s tím, že v minulosti pracoval s uranem, jak dlouho se svou nemocí může žít a jak mu můžete Vy pomoci.
Dobrý den paní Alžběto,
přirozeně máte v hlavě spoustu otázek. Pokud by se Vašemu tatínkovi objevila rakovina plic v mladém věku, tak by bylo velmi pravděpodobné, že nemoc s uranem souvisí. V tak pokročilém věku Vašeho tatínka je organismus velmi křehký a všechny nepříznivé faktory, kterým bylo tělo vystaveno se sčítají, takže rozhodně nejde jednoznačně říci, že by byl uran rozhodující příčinou. Ale svůj podíl jistě mít mohl.
Jak dlouho se svou nemocí může Váš tatínek žít, Vám bohužel nedokážu říct. Na to mám velmi málo informací. Budete se muset zeptat jeho ošetřujícího lékaře, protože to záleží na více okolnostech. Bez léčby, která vzhledem ke křehkosti Vašeho tatínka není možná, protože by mu mohla ještě více ublížit, může být jeho čas omezen na měsíce, ale jestli budou dva nebo jich bude dvacet, to záleží na typu a umístění nádoru a na rychlosti jeho růstu. Pokud je něco důležité, co by bylo zapotřebí mu zařídit, nebo říct, určitě to neodkládejte. Možná je dobré se připravit i na to, že čas může být velmi krátký, což v jeho věku s touto nemocí nejde vyloučit. Neváhejte se zeptat lékaře, který Vašeho tatínka zná, určitě Vám alespoň hrubý odhad poskytne. Většinou se čas lépe odhaduje podle průběhu nemoci, tedy podle rychlosti zhoršování stavu, protože u onkologických pacientů je to tak, že pokud se jejich stav začne zhoršovat v důsledku pokročilosti nemoci, tak už není možný návrat do lepšího stavu. Čím rychleji nemoc bere síly, tím kratší čas zbývá.
Vy můžete tatínkovi pomoci tím, že budete otevřena tomu, co prožívá a co cítí a tomu, o čem potřebuje nebo začne mluvit. Můžete ho povzbudit v tom, aby mluvil o tom, co je pro něj důležité, jak si přeje péči o sebe v situaci, kdy lze očekávat úbytek sil a závislost na svém okolí. Když bude mluvit o tom, že je slabý a když bude mluvit o svých obavách, je dobré vše vyslechnout a projevit lítost, že se to vše děje. Utěšování a přecházení na veselejší témata a nabízení falešných nadějí nemocného člověka uvrhne spíš do větší samoty. Nemocní lidé nejlépe cítí, co se s nimi děje a potřebují, abychom jejich pocity a potřeby i nejistotu a obavy respektovali. Pokud bude tatínkovi špatně fyzicky, obraťte se na jeho ošetřujícího nebo praktického lékaře. Jsou léky, kterými můžeme tišit dušnost. V některých situacích lze i vypustit hromadící se tekutinu z hrudníku. Dá se potlačit bolest, úzkost, neklid, nespavost, nevolnost. Jediné, co nedokážeme vrátit je chuť k jídlu a síla. Slabost i nechutenství nezbývá než respektovat a do ničeho nenutit.
Přeji Vám hodně sil v péči o tatínka, pokud máte v okolí k dispozici ambulanci paliativní péče či mobilní nebo lůžkový hospic, neváhejte je kontaktovat. Můžete tam pro tatínka najít pomoc, kterou potřebuje po fyzické, psychické i duchovní stránce.
S úctou,
MUDr. Katarína Vlčková