Tatínek je po úraze ležící, chřadne a odmítá jíst. V jakém zařízení se o něj mohou postarat?
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na nějakou možnost péče o tatínka (78 let). Tatínek nemá žádnou závažnou diagnózu, ale v létě upadl, dlouho ležel bez pomoci a pak se dostal na internu. Úrazem se ale proměnil v nesoběstačného ležícího pacienta, který velmi rychle chřadne, protože odmítá jíst.
Ráda bych se zeptala na nějaké zařízení, kam by bylo možné tatínka umístit.
Na domácí péči si netroufám, jediná možnost jak do tatínka dostat potravu a tekutiny je totiž pomocí kapačky.
Děkuji.
Ptáte se na možnosti péče o tatínka, který v létě upadl, od té doby je nesoběstačný, zcela upoutaný na lůžko, odmítá jíst a rychle chřadne. Sháníte primárně lůžkové zařízení, na domácí péči píšete, že si netroufáte z důvodu nutnosti podávání infuzí.
Milá paní Barboro,
lůžková zařízení, kde by se mohli postarat o křehkého geriatrického pacienta jako je Váš tatínek, jsou léčebny dlouhodobě nemocných nebo lůžkové hospice. Je dobré se poradit se sociální pracovnicí v nemocnici nebo s praktickým lékařem Vašeho tatínka na konkrétní možnosti ve Vašem okolí a zkušenosti s nimi. Často je vhodné podat žádostí víc, protože někdy se může na přijetí nějaký čas čekat. Pokud byste chtěla o plánu a zajištění péče mluvit podrobněji, je možné se obrátit na poradnu Cesty domů.
Další otázkou je, zda pokračovat v podávání parenterální výživy a hydratace, jestli si tatínek prodlužování života za těchto okolností vůbec přeje, zda je tato léčba ještě pro tatínka přínosem. To musí posoudit a rozhodnout ošetřující lékař. Vy ale možná lépe než zdravotnický personál znáte tatínkovi postoje a preference, takže pokud už tatínek nemůže svůj názor vyjádřit (nekomunikuje nebo je zmatený), můžete jeho dříve vyslovená přání lékařům tlumočit.
Myslím na Vás i Vašeho tatínka a moc Vám přeji, abyste našli zařízení, kde bude o tatínka dobře postaráno.
S úctou
MUDr. Kateřina Menčíková