Synovi velmi chybí praděda, který zemřel. Jak mu mohu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 5. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobry den, ve středu to bude týden co mi zemřel náhle dedecek, můj syn byl s mým dědečkem od narození, staral se o něj a můj syn ho bral jako svého otce. Mému synovi je 5 let a nevím jak reagovat. Nejdřív jsem mu to vysvětlila, pak jsem mu to opatrně oznámila, plakal, říkala jsem mu ať pláče a pokud mu bude smutno je to normální. Jenže on se seknul, odmítá cokoliv poslouchat, je vztekly, vydírá mě tím, že když má jít něco udělat najednou začne plakat a říkat, jak mu chybí děda. Nevím jak mám reagovat, vím že ho syn miloval, ale najednou je ten kluk úplně jiný, samozrejmne tu ztrátu chápu, ale popravdě nevím jak se zachovat a jak s ním pracovat, abych mu nějak neublížila nebo neměl pocit, že nemůže truchlit. Já si s ním povídám na rovinu, ale jak kdyby se prostě zaseknul. Děkuji moc

Markéta

Dobrý den Markéto,

před týdnem Vám zemřel dědeček, který měl blízký vztah s Vaším pětiletým synem. Snažíte se syna co nejvíce podpořit, zároveň Vás jeho dříve nepoznané chování znepokojuje. Ptáte se, jak reagovat.

Je mi líto, že jste ztratila dědečka, přijměte prosím vyjádření upřímné soustrasti. Je moc dobře, že jste synovi vše otevřeně řekla a vysvětlila. Je také dobře, že s ním mluvíte o smutku a pláči a povzbuzujete ho, aby své emoce projevil.

To hlavní, co je užitečné o dětském truchlení vědět je, že děti truchlí jinak než dospělí. Že každé dítě truchlí jinak a je dobré být připravený na všechny možné projevy jejich smutku. Popisujete, že Váš syn je vzteklý, odmlouvá, neposlouchá. Vzdor a hněv k truchlení patří, není to nic neobvyklého. Je to přirozená reakce na ztrátu jistoty a bezpečí, kterou smrt tak blízké osoby přináší. Váš syn se možná cítí zrazený, možná se zlobí, že ho pradědeček opustil. To vše je pochopitelné a běžné. Rozumím ale, že je pro Vás těžké u toho být a poradit si s tím, protože potřebujete zároveň fungovat a řešit běžný chod rodiny.

Necelý týden je velmi krátký čas od úmrtí. Truchlení je delší proces. V této fázi může pomoci hlavně respekt ke způsobu, jakým Váš syn smrt pradědečka prožívá, ke všem jeho emocím. Možná by mohlo být užitečné vybrat ty nezbytně nutné věci, které budete od syna vyžadovat a jiné dočasně nechat být. Držet jen ty nejdůležitější hranice. Být dočasně tolerantnější a benevolentnější než obvykle. Určitě je dobré se synem o pocitech opakovaně mluvit, vytvořit mu bezpečné prostředí pro jejich sdílení. Takové prostředí se dá vytvořit právě respektem k různým projevům toho, co Vás syn teď prožívá. Pomáhá s truchlícími dětmi mluvit o zemřelém, povídat si o tom, co spolu prožili, vzpomínat nad fotkami. Nechat je pro zemřelého například něco namalovat, pokud chtějí. Je dobré dát dětem příležitost k rozloučení. Vzít je na pohřeb nebo jiný druh rozloučení, pro který se vaše rodina rozhodne. Pomoci může dát vědět do školky, čím Váš syn prochází, aby pro ně byly pochopitelné změny v synově chování a přizpůsobili tomu své požadavky na něj.

Truchlení je důležité období, je potřeba mu dát čas. Ale časem určitě skončí a věci se vrátí do normálu.

Pokud by Vás zajímalo podrobněji, co jsem v odpovědi naznačila, je k dispozici článek o truchlení dětí na portálu umirani.cz. Dobrým pomocníkem při povídání s Vaším synem mohou být také knihy. Například Když Dinosaurům někdo umře nebo Máváme ti dědo.

Přeji Vám a Vašemu synovi hodně sil a brzkou úlevu.

S pozdravem

Petra Černá

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Černá

poradenská pracovnice a vedoucí poradny, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz