Pečuji o syna s lymfomem ve 4. stádiu, dostává chemoterapii, ale přišly bolesti, slábne. Co se děje a co čekat dál?
Dobrý den pečuji o syna 25let s non Hodginovým lymfomem 4stadium , dvě sady chemo terapii bez uspěchu nyní léčba Adcetris v Po je třetí dávka dávkování je jednou za 3 týdny, syn se velmi horší , slabost , velké bolesti v třísle kde byla zasažená největší uzlina , má jen 50mg Tralgit vůbec nezabírá , stále pospává ale budí ho i v noci bolesti a je vyčerpaný , přestává mít zájem o cokoliv i jídlo, je možné že léčba nezabírá vůbec? Nebo to chce čas a zhoršující stav je u léčby Adcetrisem normální ? Je možná ještě nějaká léčba nebo se máme připravit na paliativní péči a lze umožnit léčbu bolesti v tomto případě? Dá se uplně potlačit aby aspon netrpěl, děkuji moc za odpoved s pozdravem Eva Vyroubalová zoufalá maminka
Vážená paní Vyroubalová,
váš syn má pokročilé nádorové onemocnění — lymfom. Prodělal řadu léčebných sérií, ale v poslední době je velmi unavený, ztrácí zájem o okolí, má bolesti a je slabý. Ptáte se, zda to znamená, že léčba nezabírá a zda máte zvážit paliativní péči.
Obdivuji vaši statečnost, s jakou o synově nemoci píšete. Neumím si přestavit, jaké to pro vás oba musí být. Paliativní péče se nezahajuje ve chvíli, kdy protinádorová léčba selže, ale s velkou výhodou pro pacienta i jeho blízké může a má být zahájena dříve. Obzvláště u pacientů, kterým jejich základní onemocnění přináší celou řadu závažných průvodních příznaků, se vyplatí poskytovat paliativní péči souběžně s léčbou zaměřenou na nemoc samu. Ošetřující specialista se může soustředit na léčbu nemoci a paliativní tým pomáhá s léčbou bolestí, nevolností, poskytuje podporu nemocnému i jeho nejbližším. Pokud tedy máte jakoukoli možnost ve vašem okolí či v nemocnici, určitě kontaktujte paliativní tým. Některé nemocnice mají již plně rozvinuté týmy, jinde je potřeba se obrátit na hospic, kde takové týmy pracují. Hospic v tom případě neznamená nutně, že nemocný umírá. Znamená to, že jeho závažné onemocnění s sebou přináší spoustu trápení, které profesionálové z hospice dokáží zmírnit. Rozhodně si váš syn zaslouží dobrou léčbu bolesti — nahradit Tralgit silnějším lékem.
K léčbě Adcetrisem se vyjádřit nedokáži, nejsem ani onkolog a ani hematolog. V tomto se určitě obraťte na ošetřujícího lékaře. Kdyby nešlo o průvodní nežádoucí účinky léčby a naopak se zdálo, že lymfom se zhoršuje, pak lze únavu, nechutenství a ztrátu zájmu o okolí nepochybně přičíst na vrub horšící se nemoci. Bohužel toto všechno jsou příznaky velmi pokročilého onemocnění. Možnosti je ovlivnit jsou bohužel minimální. Na rozdíl od léčby bolestí, dušnosti nebo nevolností.
Ještě jednou tedy doporučuji, obraťte se na nejbližší paliativní ambulanci či hospic. Určitě je řada věcí, které pro vašeho syna i pro vás je možné udělat.
S pozdravem
MUDr. Irena Závadová