Pečuji o maminku v paliativní péči. Jak s maminkou mluvit?
Maminka s diagnózou rakovina slinivky v paliativní léčbě, pečujeme o ni doma. Jak poznám, že je čas ji už nechat odejít ze zdravotního hlediska a jak potom v jakém duchu tedy s maminkou mluvit, když vždycky přeci naděje umírá až poslední. Děkuji moc za odpověď
Dobrý den,
vaše maminka má zhoubný nádor slinivky, je v domácím ošetřování. Ptáte se jak s maminkou mluvit, aby nepřišla o naději a jak poznat, že je čas nechat maminku v klidu zemřít.
Pokud jde o naději, jde o velmi tvárný pojem — můžeme mít naději na vyléčení, uzdravení, naději na prodloužení života, naději na den bez bolesti nebo naději na to, že uvidím kamaráda. Když už třeba opravdu není naděje na vyléčení, mají nemocní řadu dalších nadějí, které jim lze splnit — podat dobré léky na bolest, zavolat kamarádovi a podobně. Můžete mamince nabídnout rozhovor — “Vím, že máš vážnou nemoc, kdybys o tom chtěla mluvit, jsem tu. Trápi tě něco, chceš o tom mluvit, co bys potřebovala? Je pro mě důležité to vědět.” Taková nabídka může nemocnému otevřít prostor pro to, mluvit o věcech, o kterých se nám opravdu mluví těžko a někdy pak zůstávame všichni (nemocní i pečující) s těmito myšlenkami osamoceni.
Nejsem si úplně jistá, co vlastně myslíte tím nechat odejít ze zdravotního hlediska. Ptáte se na ukončení léčby? Pokud ano, doporučuji se obrátit na domácí hospic, který vám v tomto může být velkou oporou.
S pozdravem,
MUDr. Irena Závadová