Pečuji o babičku přítele, hospic ani jinou péči nechce. Co dělat, když mám termín porodu za dva týdny?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 11. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat, babička od přítele má rakovinu a před 2 týdny jí ukončili doktoři chemoterapii.
Je na tom čím dál tím hůř, motá se jí hlava, nedokáže jít skoro ani na záchod, má stomii, takže odpad vylívá do kýblu, který má u postele a přítel to 3-4x denně vylívá.
S přítelem čekáme v dohledné době rodinu, takže nebudu mít tolik času se o ni starat jako doteď. Doteď jsem se starala o domácnost, vařila, prala, uklízela, vařila pro babičku, měnila stomii, dáváme kapačky každý den. )
Bydlíme v bytě 2+1, Paní doktorka jí navrhovala časem hospic, pokud se to bude horšit, ale absolutně nesouhlasí, to chápu, řekla, že chce radši umřít doma, ale člověk se o ni i bojí když je chvíli pryč, že někde spadne nebo něco podobného.
Chci se zeptat, pro koho je určený hospic? Pro lidi, kteří se o sebe nezvládnou vůbec postarat? A co dělat když s tím člověk nesouhlasí jít do hospicu?
Dívali jsme se po pečovatelské službě, ale to taky tak nějak odmítá, že proč když budu vařit, tak proč by tu měl být cizí člověk, a ještě na to nemáme úplně finance, protože nemáme zařízený ani sociální příspěvek.
S přítelem se o babičku staráme od doby, co se to zhoršilo, ale za 2 týdny máme termín porodu, a nevíme si rady, co a jak, popřípadě jak si o tom s babičkou promluvit, co ji říct.
Předem děkuji za odpověď a přeji příjemný zbytek dne.

Veronika

Popisujete náročnou péči o babičku přítele, kterou jí poskytujete. Čekáte v brzké době narození dítěte, plánujete, jak péči o babičku zajistit, když budete vytížení péčí o miminko. Babička by ráda byla doma, zatím nechce využít pečovatelskou službu ani hospic. Ptáte se, jak dál postupovat, jak si s babičkou promluvit.

Dobrý den, paní Veroniko,

vážím si toho, že přemýšlíte nad tím, jak péči o babičku zajistit dál, že hledáte, kdo Vám s tím může pomoct. Vnímám, že byste rádi babičce dopřáli, aby mohla být doma, zároveň také zvažujete své možnosti vzhledem k Vaší rodinné situaci.

Je dobré, že máte přehled o službách, které mohou pomoci. Jak zmiňujete, doma to může být pečovatelská služba, některé nabízí i např. dovoz obědů. S péčí o stomii může babičce pomoci zdravotní sestra z agentury domácí péče, její péči může předepsat praktický lékař. Je také možné obrátit se na domácí hospic, který může pomoci zdravotnicky (starostí o bolesti, nevolnosti a podobně), pokud by bylo ve Vašich silách zajistit celodenní péči.

Ptáte se, pro koho je hospic. Lůžkový hospic je určen nemocným s ukončenou léčbou, směřující k uzdravení, kteří mají obvykle před sebou život v řádu spíše týdnů, než měsíců, kteří potřebují pomoct se zajištěním běžných potřeb. Míra potřebné pomoci může být různá, v hospici mohou pobývat jak nemocní, kteří jsou ležící a potřebují kompletní péči, tak ti, kteří něco zvládnou a s něčím potřebují pomoci.

Babička zatím o žádnou ze služeb nestojí. Rozumím, že když jí současné uspořádání vyhovuje, nemá důvod ke změně. Je to ocenění Vaší péči. Je ale zcela v pořádku, abyste babičce jasně řekli, jaké jsou Vaše možnosti. Babičce může pomoci, když od Vás uslyší, že se o ni staráte ráda, ale že teď potřebujete vytvořit si prostor pro to sžít se s miminkem a že dopředu nedokážete odhadnout, jak se budete po porodu cítit a co zvládnete. Může pomoci jí jasně říct, co teď můžete za Vaši rodinu slíbit a co ne a společně se pak zamyslet, jak to, co jste dělali Vy, nahradit jinak. Může to být impulz vyzkoušet, zda je např. někdo další v rodině, kdo by mohl alespoň trochu pomoci nebo požádat o služby. Hodně služeb nemůže přijít okamžitě. Je proto dobré podpořit babičku, že je důležité to alespoň vyzkoušet. Dá se babičky ptát, jestli by jí více vyhovovalo být doma s podporou služeb nebo by preferovala lůžkový hospic. Domlouvání může ulehčit i to, pokud jí zjistíte podrobnější informace o možnostech u Vás v okolí (vyhledávat můžete v adresáři služeb na www.umirani.cz), když jí přiblížíte, že v hospici nejsou omezené návštěvy blízkých, že lze jít na víkend domů apod. Možná si babička bude potřebovat vyzkoušet, jak si poradí sama, a teprve pak bude přístupná přemýšlet o tom, že si nechá pomoct.

Zmiňujete finanční stránku péče. Babička může požádat (s Vaší pomocí) o příspěvek na péči. Pokud by Vám finanční stránka nedovolila žádnou službu objednat, můžete se obrátit na sociální odbor příslušného městského úřadu. Je možné podívat se na to, zda byste neměli nárok na některý z příspěvků v rámci sociální podpory.

Přeji vše dobré Vaší rodině i babičce,

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz