Pečujeme doma o tchýni. Má zhoubný nádor, chemoterapie ani operace nejsou možné. Na jak dlouho to vidíte?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 1. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den mám tchýni u které jsme zjistily shoubný nádor plic ale už s ní nechtějí dělat nic ani chemoterapii natož operaci jelikož má moc nemoci vývod s boku chronický nemoci slinivky žaludku ledvin rakovinu dělohy to jí ozarovaly asi v roce 2000 .Chci se hlavně zeptat na jak dlouho to tak vydite dáváme ji zatím 1xdenne morfiovi kapky a kazdý 3den samolepky 2x proti bolesti nechce jíst a ani moc pít máme ji doma pečujeme oni moc předem dekuji

Jaroslava

Vaší tchýni lékaři diagnostikovali rakovinu plic, ale vzhledem k jejímu celkovému zdravotnímu stavu již není indikována chirurgická ani onkologická léčba. Je v domácím prostředí, užívá opiátové náplasti a morfinové kapky na léčbu bolestí, přestává jíst a pít. Ptáte se na časovou prognózu.

Vážená paní Jaroslavo,

je samozřejmě obtížné vyjadřovat se k prognóze pacienta, kterého jsem nikdy neviděla. Ale z toho, jak stav nemocné popisujete, se obávám, že času možná nemusí být mnoho. Odhadovala bych ho v řádu jednotek týdnů nebo i jen dnů. Samozřejmě se mohu mýlit. Připadá mi ale důležité, že pečujete o tchýni v domácím prostředí, takže je obklopena lidmi, kteří ji mají rádi a snažíte se jí ulevit od bolestí a dalších symptomů, které ji trápí.
Snižování příjmu potravy i tekutin k pokročilému onkologickému onemocnění patří, není rozumné nemocného do jídla nutit, spíše jen nabídnout a respektovat jeho přání, i když třeba v závěru života již pacient nechce jíst vůbec. Naopak morfinové kapky možná časem bude třeba dávat častěji než 1x denně, jejich účinek totiž vydrží jen cca 4 hodiny a je určitě lepší je dávat několikrát denně než nechat nemocnou v bolestech. Pomohou i tehdy, pokud by se objevilo obtížné, namáhavé dýchání. Také dávku opiátové náplasti možná bude třeba časem navýšit, pokud by bolesti byli častější nebo silnější. Ale s tím Vám jistě poradí maminčin ošetřující lékař.
Případně je možné požádat o přijetí maminky do péče některého z mobilních hospiců, tam je výhodou nepřetržitá dostupnost zdravotníků. Lékař a sestřička z hospice mohou za nemocnou přijet domů a pomoci Vám nejen s nastavením medikace, ale např. i se zapůjčením vhodných pomůcek, které Vám péči o tchýni usnadní. Pokud žádný mobilní hospic v okolí dostupný nemáte, bylo by dobré léčbu průběžně konzultovat s praktickým lékařem. Možná i na Vaši otázku možná bude umět odpovědět lépe než já, pokud Vaši tchýni a průběh její nemoci zná. Také může napsat poukaz na pravidelné návštěvy sestřiček z domácí péče.

Moc na Vás myslím a přeji, abyste náročnou situaci v rodině společně zvládli co nejlépe.

S pozdravem 

Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz