Nemocná maminka se ke mně nechce přestěhovat, bydlíme daleko od sebe. Jak ji přesvědčit?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 6. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mamince byla diagnostikována rakovina prsu s metastázemi v játrech a kostech. Vzhledem k tomu, že před osmi lety rakovinu prsu již měla, uzdravila se a byla pravidelně kontrolována na onkologii byl pro ni nález šokující. Pro mě samozřejmě také, mysleli jsme , že je pod dobrým dohledem a recidivující rakovina by se případně zachytila včas. Zatím dostala zpět hormonální léčbu, kterou se léčila i při první nemoci. Nyní podstupuje různá vyšetření a vše trvá šíleně dlouho. Nejbližší člověk maminky jsem já, nikoho jiného krom přátel nemá. Žiji v Praze a ona na Moravě a velmi ráda bych maminku přestěhovala k nám do Prahy, s onkologem jsem zde již domluvená. Problém je v tom, že maminka nechce. Chce zůstat u svého onkologa, ve kterého jsem ztratila důvěru a bohužel jsme na něj slyšeli negativní ohlas i od jiných pacientů. Mám dvě malé děti, jedno nastupuje od září do školky, druhé půjde do druhé třídy ZŠ. Stěhovat se na Moravu a přehlasovat děti do zařízení tam se mi nechce, ostatně mají v Praze své kamarády a tatínka. Nejen že mě velmi zasáhla maminčina diagnóza, protože jsme si velmi blizke a na každé její vyšetření vždy přijedu z Prahy tak je to pro mě i velice náročné skrz dojíždění . Každý večer padnu do postele a pláču, v noci se budím hrůzou jestli je tohle všechno zlý sen. Pořád přemýšlím jak se rozpůlit , abych mohla být s maminkou , ale zároveň být i dobrá máma pro své děti. Jak přesvědčit maminku, aby žila u nás. Teď se za ní chystáme na celé prázdniny, ale co bude pak? Pak nebudu moci přijet kdykoli. Občas mám pocit, že se utrápím.

Lada

Píšete o své mamince, která je onkologicky nemocná, má recidivu. Ráda byste byla mamince v náročném období co nejvíce nablízku, nabídla jste jí, že se k Vám může přestěhovat a předdomluvila jste jí onkologickou péči. Maminka chce zůstat ve svém domově. Přemýšlíte, co bude dál, ptáte se, jak přesvědčit maminku k přestěhování.

Dobrý den,

rozumím, že je pro Vás velmi těžká představa, že bydlíte daleko od sebe, že chcete mamince pomáhat, jak bude potřebovat. Dala jste jí velkorysou nabídku. Možná je pro Vás zklamáním, že se ji maminka rozhodla zatím nevyužít. Řešíte, jak dobře skloubit roli maminky a být tady pro své děti a zároveň co nejvíc ulehčit mamince.

Přemýšlím o důvodech, které mohly maminku vést k jejímu rozhodnutí. Možná je pro ni v tuto chvíli důležité být ve svém známém prostředí, se svými věcmi. Možná je pro ni důležité být co nejdéle soběstačná a chodit k lékaři, kterého už zná. Možná potřebuje mít nějaký čas jen sama pro sebe. Možná má ještě nějaké jiné důvody, které jsou pro ni v tuto chvíli zásadní. V každém případě může být pro ni důležitý pocit, že má na výběr. Může být doma, ale kdyby se rozhodla být u Vás, je to otevřená možnost.

Je dobré, že máte teď před sebou prázdniny, které můžete trávit společně. Můžete si vyzkoušet, jaké to je pro obě strany trávit hodně času pohromadě. Můžete mluvit o tom, co maminka potřebuje, co je pro ni zásadní a jak to případně naplnit po Vašem odjezdu zpět do Prahy. Pokud bude potřebovat nějakou praktickou pomoc, můžete jí pomoct s hledáním vhodné služby, např. pečovatelské. Pokud bude potřebovat sdílet, jak jí je, můžete si pravidelně telefonovat. Pomoci můžete také tím, že budete mamince nabízet svou podporu, s respektem k tomu, že si maminka vybere, o jakou míru podpory stojí. Během času se to také samozřejmě může měnit.

Podporovat nemocnou maminku i starat se o děti je jistě náročné. Je dobré mít nějakou podporu i pro sebe. Kromě rozhovoru se svými blízkými můžete využít volání na některou z linek důvěry, např. na linku Amélie, určenou všem, kterých se týká onkologické onemocnění.

S přáním všeho dobrého Vám i mamince

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz