Matka se snaží dát taťku do ústavu a považuje společné peníze za svoje. Mohu se dostat k těmto penězům a použít je na pečovatelku pro tátu?
Dobrý den, jsem dcera a vím, ze otec si nepřeje zustat v domove důchodců apod. Poslední týdny je zmatený. Ale ne zcela. Je mu 86 let, přestal chodit. Je zničit spis pod silou okolnosti a psychickým tlakem, ze jej matka doma nechce.
Veškeré peníze vždy spravovala matka se sestrou. Tudíž i důchod, restituce z otcova majetku, platby za prodej otcova majetku chodí na její účet. Vzala si jej domu z nemocnice na necelý měsíc, aby se dostala k dalším penězům, než byl znovu hospitalizován. Obavám se, ze zrušila jeho penzijní pojištění a stavební spoření, vzhledem k tatkovu stavu, to nebylo těžké jej nechat něco podepsat, slíbit, podvest …. Teď má pocit, když se otec nemůže, vzhledem k věku, bránit, ze je vše její a tatku se snaží dat do jakéhokoliv ústavu. Mohu se nějak, napr. pod kontrolou státu, dostat k penězům a použit je na pecovatelku pro nej? V současné době je v nemocnici, ale mají jej propouštět. Byl už i na LDNce, kde se výrazně pod vlivem nevhodných léku zhoršil. Domu jej matka nechce, narozdíl od minule. Věří, ze všechny společne peníze na jejím úctě jsou její. I ty, které přišli z prodeje jeho majetku, po jeho rodině. Dá se teto nespravedlnosti zabránit? Sama jsem na dvě děti, ale tohle mi připadá na konci života, kdy můj tatka si na staří nasetril, příliš. Rada bych, aby jeho peníze skončili na jeho peci. Potřebuje vzhledem k nemohoucnosti velkou pomoc, na kterou však peníze měl. Dá se proti tomuto bránit? Navíc doposud jsem neměla právo dle matky a sestry do ničeho mluvit a teď, když už mají věci pod kontrolou, mi do schránky má přijít, ze jako opatrovník-osoba blízká (volala mi pani ze soudu)-souhlasím s jeho údajně současnou hospitalizaci. Nemam z toho dobrý pocit, proč to na mne rodina takto navlekla. Nemuzu tímto souhlasem, otec nebyl zbaven svéprávnosti, mu do budoucna ublížit? Rada bych si ho vzala, aby neumrel sam, práce se vzdát nemuzu kvůli dětem, a jeho peníze bych rada vyuzila na jeho peci. Nepotřebuje nic jiného než osetrovatelku a platby se daji prokázat. Da se to nejak udělat? Matka totiž věří, ze ji vše patří, ale o tátu se starat nechce. Bohužel ani sestra, která je sama, bez děti. Děkuji za radu, pokud existuje. Růžena
Váš otec si nepřeje po propuštění z nemocnice jít do jakéhokoli zařízení, Vaše matka se ale snaží ho i přesto někam umístit. Veškeré peníze vždy spravovala Vaše matka se sestrou, včetně restituce z otcova majetku a plateb za prodej jeho majetku. Obáváte se, že Vaše matka zrušila otcovo penzijní pojištění a stavební spoření. Postup matky vnímáte jako nespravedlivý a ptáte se, jak tomu zabránit.
Dobrý den,
v první řadě Vám vzhledem k charakteru situace a omezené kapacitě poradny doporučuji obrátit se na advokáta specializujícího se na problematiku opatrovnictví a ochranu duševně nemocných osob. Na Váš dotaz se pokusím odpovědět alespoň obecně.
Předně se domnívám, že pokud Váš otec již nedokáže bez potíží hájit svá práva a rozhodovat o svých právních jednáních, je na místě co nejdříve řešit jeho opatrovnictví. Jeho opatrovnicí se můžete stát právě Vy a v takovém případě byste za otce mohla v souladu s jeho přáními právně jednat, pomáhat otci hospodařit s jeho penězi, a tím pádem mu i obstarat vhodného ošetřovatele. Opatrovníka soud může jmenovat, aniž by omezil svéprávnost Vašeho otce.
Podle zákona mají mezi sebou manželé vzájemná rovná práva a povinnosti, mezi které patří povinnost respektovat a ctít důstojnost druhého. Manželé pak především mají vzájemnou vyživovací povinnost. Tato povinnost spočívá ve vzájemné solidaritě a pomoci, kdy oba manželé mají mít stejný životní standard. Situace, kdy jeden z manželů drží veškeré peníze u sebe a neposkytuje druhému dostatečné prostředky na péči a udržení určitého životního standardu, je tak v rozporu s právem. Kdyby měl Váš otec opatrovníka, mohl by opatrovník otci např. zřídit účet, kam by mu chodil důchod, a na který by bylo možné vymáhat peníze, kterými momentálně disponuje Vaše matka. Opatrovník rovněž může namítat neplatnost zrušení penzijního pojištění a stavebního spoření, pokud existuje podezření, že k takovému jednání byl Váš otec donucen či zneužit. Opatrovník by se rovněž mohl u soudu domáhat toho, aby Vaše matka řádně plnila svou manželskou povinnost vyživovat Vašeho otce.
Co se týče momentální hospitalizace Vašeho otce, nedokáži bez bližších detailů určit, jestli je vhodné s hospitalizací souhlasit. V dotazu zmiňujete i účast soudu, z čehož chápu, že se jedná o nedobrovolnou hospitalizaci. Jestliže je Váš otec hospitalizován pro duševní problémy, doporučuji apelovat na soud, aby důvody jeho hospitalizace řádně prošetřil. Rovněž doporučuji komunikovat se zařízením, kde je Váš otec hospitalizován a žádat informace o jeho zdravotním stavu a péči, která mu je v zařízení poskytována.
S pozdravem
Barbora Steinlauf