Manželovi progreduje rakovina konečníku s metastázemi na játrech. Na co se máme připravit?
Dobrý večer manžel má rakovinu 4 stadium konečníku a metastaze na játrech. Bral chemoterapii a nedávno prodělal zánět krve. Doktor mu v nemocnici oznámil že došlo k progresu. Nevím přesně co to znamená. A jaká je prognóza, aby jsme věděli celá rodina na co se připravit. Stejně to bude velice těžké, protože máme syny kterému je 15.let a s manželem jsme spolu 17 let.dekuji za odpověď. Moc
Váš manžel má rakovinu konečníku ve 4. stadiu s metastázemi na játrech. Lékař říká, že nemoc postupuje. S ohledem na Vaše dospívající děti se ptáte, na co se máte připravit a jaká je pravděpodobně prognóza.
Dobrý den, Moniko,
velmi si cením toho, s jakou upřímností se ptáte. Položit takovou otázku vyžaduje velkou dávku odvahy, ale zároveň je zcela na místě, že Vás napadá.
Podle toho, co popisujete, tak Váš manžel prodělal sepsi (neboli zánět krve), což bývá častá komplikace při takhle těžkém onemocnění. Progresí v onkologii myslíme to, že nádor roste (zjišťujeme např. CT vyšetřením), nebo také to, že pacient se i přes naši léčbu celkově horší (ubývají mu síly, hubne, ztrácí soběstačnost atd.). V obou případech to znamená, že nádorové onemocnění se zhoršuje a léčba, kterou dáváme, nezabírá tak, jak bychom si přáli.
Váš manžel měl paliativní chemoterapii, což je léčba, která má za cíl zpomalit růst nádoru a získat tím další čas. Nemám teď potřebné informace k tomu, abych byla schopná říct, jestli Vám onkolog bude moci nabídnout ještě jiný druh paliativní léčby nebo zda jsou dostupné možnosti léčby již vyčerpány. V obou případech bych Vás ale chtěla podpořit v tom, abyste s manželovým onkologem o možné prognóze mluvili.
I přesto lze však v následujících týdnech či měsících předpokládat postupné zhoršování stavu manžela a možný rozvoj nových obtíží (nechutenství, bolesti, slabost atd.).
Pokud by Vám onkolog již sdělil, že další léčba již není možná, pak bych Vám doporučila se pokusit obrátit na paliativní tým (pokud je dostupný ve vaší nemocnici) nebo paliativní ambulanci, kdekoli v okolí vašeho bydliště. Jistě by Vám mohl poradit i praktický lékař, kam se ev. obrátit. Snažím se Vás tímto nasměrovat do péče zdravotníků, kteří by byli schopni s Vámi a Vaším manželem vytvořit plán další péče s ohledem na to, co si manžel i vy přejete a zároveň by Vás tak těžkým obdobím mohli provázet a řešit případně léčbu obtíží, které se mohou objevit a o kterých se zmiňuji výše.
Snad jsem Vám alespoň částečně odpověděla. Nedovedu si ani zdaleka představit, jakou nejistotu a strach teď prožíváte.
Přeji Vám i celé rodině hodně sil.
S úctou
MUDr. Helena Liscová