Manželovi před půl rokem našli v tlustém střevě zhoubný nádor, hodně kašle a bývá zmatený. Jaká je prognóza?
Dobrý den manželovi před půl rokem našli v tlustém střevě zhoubné nádory. Je to komplikované, má už 6let kardiostimulator, prodělal několik mozkových příhod, má cukrovku na inzulinoterapii píchám mu 4 X denně. 3 krát mu protahovali cévy protože se mu dělají nějaké uzávěry v tříslech a v břiše. Onkoteam řekl že jediné co připadá v úvahu je operace, anesteziolog zase že si není jistý zda by anestezie byla v jeho stavu kdy je polimorbidní byla vůbec možná chemoterapii vzhledem k náročnosti onkolog nedoporučuje. Nevím co bude dál. Manžel je rád že nemusí na operaci, prakticky lékař nám zase řekl že si tím podepsal ortel nikdo s ním ale nic už nedělá. Zatím nemá žádné mimořádné problemy kromě nečekaných průjmů ale na to máme pleny ale teď poslední měsíc se u něj objevili záchvaty kašle kdy nemůže propadnout dech, v klidu nebo při jídle nebo pití prostě takový divný kašel. Do toho dost často je dezorientovany. Nevíme co máme čekat nikdo nám nic neříká a já nevím co očekávat jaká je prognóza, co mám sledovat?? Děkuji Markovičová
Váš manžel má před půl rokem zjištěný zhoubný nádor tlustého střeva. Bohužel kvůli dalším závažným nemocem nebyla možná žádná forma protinádorové léčby (operace, chemoterapie). Manžel nyní hodně kašle, bývá zmatený a vy si nejste jista, co se vlastně děje.
Vážená paní Markovičová,
nejprve bych vás ráda ujistila, že rozhodnutí o tom, že není možné manžela bezpečně operovat je rozhodnutí lékařské. Věřte, že kdyby operace byla pro manžela bezpečná, lékaři by se do ní bez váhání pustili. Ucpávání cév skutečně může být překážkou takového výkonu. Totéž platí pro jakoukoli jinou formu léčby. Někdy prostě není možné nemocnému nabídnout žádnou léčbu, která by ovlivnila průběh nemoci samotné. To však neznamená, že by neměl dostávat žádnou léčbu. Právě příznaky, které popisujete mohou být velmi dobře ovlivněny i bez toho, že je cílem léčby zasáhnout samotné nádorové onemocnění. Velmi bych vám proto doporučila obrátit se na nejbližší ambulanci paliativní medicíny případně na domácí nebo lůžkový hospic, který často takovou ambulanci provozuje. Lékař může zhodnotit, zda by bylo potřeba doplnit nějaké vyšetření, které by ozřejmilo příčinu jak kašle, tak stavu zmatenosti. Oba tyto příznaky mohou, ale nemusejí s nádorem souviset. Podle toho je pak možné naplánovat nejvhodnější další postup.
Pokud by kašel a stavy zmatenosti byly vyvolány pokročilostí nádoru, pak bohužel může životní prognóza být krátká — řádově týdny a někdy dokonce méně. I proto bych považovala za vhodné obrátit se na zkušené lékaře paliativní ambulance či hospice. V takovém případě obvykle nemocní ztrácejí chuť k jídlu, jsou více unaveni, hodně času prospí. Někdy se zmatenost zhoršuje a může se objevit i noční neklid. Časem pacient zcela ulehne a potřebuje pomoc jiných. Záleží na možnostech rodiny, jestli další péče bude probíhat doma nebo bude zajištěna v lůžkovém zařízení, například v lůžkovém hospici. Opět je ale dobře vše zvážit dopředu a s takovým plánováním vám zase může pomoci specialista. Ten je také schopen rozhodnout o nutnosti užívání léků či naordinovat jiné tak, aby příznaky, které pacienta obtěžují, byly co nejsnesitelnější.
S pozdravem
MUDr. Irena Závadová