Manželova maminka má různé zdravotní potíže, ale pomoc odmítá. Jak jí mohu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 6. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím poraďte. Manželova maminka víc jak deset let nevycházela z bytu vzhledem k tomu, že trpěla obezitou a dům je bez výtahu. Trochu v tom bude i pohodlnost. Po čase se dostavily zdravotní problémy, střídání zácpy s průjmy, nechutenství, stěžovala si na žaludek, málo močí (nyní žel pod sebe, protože odmítá pleny- prý škrabou a používá jakési ubrousky). Přestala vstávat, svaly má velmi ochablé, bolí jí klouby a asi všechno, trpí vyčerpaností natolik, že ji nedokážou ani posadit, návštěvy až na výjimky odmítá a celkově se to zhoršilo velmi velmi rychle. Začaly se objevovat proleženiny, skoro nejí, i když na něco dostane chuť, pak to nesmí. Pod prsy má živé maso, což tajila a slábne, že se sice nebrání, ale naříká a prosí, aby ji nechali. Lékaře samozřejmě odmítá a je svéprávná při plném vědomí, inteligentní a dost jí to myslí (věk 72 let). Je statečná, nestěžuje si, ale má svoji hlavu. Cítíme se bezradní. Zítra švagrová promluví s její ošetřující lékařkou, ale po svých zkušenostech mám pochybnosti, jestli něčeho docílíme. Můj manžel je také vážně nemocný a má podobnou povahu, takže nevím, jak to psychicky zvládne. V rodinné anamnéze mají cukrovku, rakovinu štítné žlázy, selhání ledvin jehož příčinou bylo množství léků a především nějakou genetickou nemoc, při které jim mokvají rány a především potní žlázy. Nejhůř je na tom můj muž a pomoci mu prý není. Nyní se to začalo objevovat i u neteře. Bojím se i o svého malého syna postiženého autismem, protože o staršího syna jsem přišla. Teď ale naléhavě potřebujeme poradit s tchýní. Nemůžeme ji přeci nechat jen tak? Vím, že na to zákon nemyslí a u svéprávných trvá na dobrovolnosti, což je hezké ale... Za každou radu budu vděčná. Jde to s mojí tchýní moc z kopce a upřímně ji mám ráda. Přes její tvrdohlavost ale vlak nejede. Děkuji Moranová

Lenka M.

Jste ve složité situaci s tchyní, která je patrně vážně nemocná, ale odmítá jakoukoli pomoc. Nejí, hubne, má porušenou kůži pod prsy a vy byste jí ráda pomohla, jen nevíte jak.

Vážená paní Moranová,

situace je to skutečně svízelná a dobrá rada není jednoduchá. Domnívám se, že by bylo potřeba promluvit s tchyní o tom, čeho se vlastně obává. Proč lékaře nechce. Jestli se bojí závažné diagnózy (například nádorové) nebo se bojí pobytu v nemocnici, nebo má strach z bolestivých procedur atd. Může jít i nepoznanou psychiatrickou diagnózu – existují v některých místech republiky služby, které dojdou za nemocný a jeho rodinou až domů. Také praktický lékař má takzvaně návštěvní povinnost, tedy není-li nemocný schopen dojít do ordinace, měla by paní doktorka zajít za tchyní a posoudit, nakolik je její stav vážný, nakolik je tchyně skutečně schopna posoudit svůj zdravotní stav a navrhnout nějaký postup. Tedy, rozhodně bych požádala o návštěvu praktického lékaře, který učiní záznam o tom, zda je tchyně schopná činit platné právní rozhodnutí o poskytování zdravotní péče. Občas se bohužel stane, že praktický lékař za nemocným nepřijde – pak se můžete obrátit na klientskou linku tchyniny pojišťovny o radu.

Váš popis tchynina zdravotního stavu vzbuzuje pochopitelně obavy ze závažného onemocnění. Proto by možná bylo vhodné oslovit i mobilní hospic z vašeho okolí. Lékaři a zdravotní sestry a další spolupracovníci jsou opět schopni zajít za pacientem domů a pomoci s péči doma. Citlivě s ním promluvit a zjistit, co se vlastně děje, co si nemocný přeje a čeho se obává.

Snad vám má odpověď trochu pomůže.

Přeji vám hodně sil.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz