Maminka nechce k lékaři, chce zemřít doma. Na koho se obrátit, když se bolesti zhorší?
Dobrý den, moje maminka nechodí a nepůjde k lékaři.Ale zhubla na 39 kg,má bolesti břicha,je žlutá a bolí ji kůže po celém těle.Temer již nechodí únavou.Staram se o ní,respektuji, že nechce jít k lékaři i to ,že si přeje brzo zemřít.I když je to pro mne velice bolestivé.Mam ale strach,že pokud bude mít bolesti již nesnesitelné,tak ji z tohoto důvodu žádný lékař nedá léky na bolest. Můžete mi prosím poradit na koho se mohu kdyžtak obrátit?Na jejího lékaře? Ale nikdo neví její diagnózu,jde mi jen o to aby netrpěla když už s tím nechce nic jiného dělat. Starám se ,a i nadále se o ní postarám . Mam naštěstí moznost upravovat si svoji práci podle svých potřeb, ale od silných bolestí ji pomoc nedokážu a mám obavy ,že se na ni lékaři vykaslou když nechodí k doktorovi. Ale já ji k tomu nedokážu přemluvit. Můžete mi prosím poradit jak postupovat při ještě větším zhoršení bolestí? Moc děkuji za vasi odpověď.Krejžíková Mladá Boleslav
Obracíte se na nás ohledně maminky, o kterou se staráte. Maminka nechodila a ani nyní nechce jít k lékaři. Její zdravotní stav se zhoršuje. Aktuálně má 39 kg, bolesti v oblasti břicha. Kůži má žlutou a bolestivou. Je velmi unavená a téměř nechodí. Mluví o tom, že chce brzy zemřít. Chcete mamince vyhovět v přání být doma. Zároveň byste si pro ni přála, aby netrpěla. Obáváte se, že bolesti budou větší a že v tu chvíli jí nedokážete pomoci. K lékaři se Vám ji nedaří přemluvit. Obáváte se, že by ji lékaři odmítli vzhledem k tomu, že k nim nechodila. Ptáte se, na koho se můžete v případě zhoršení bolestí obrátit?
Dobrý den, paní Krejžíková,
velmi si vážím Vaší péče o maminku i toho, že hledáte způsoby, jak zajistit léky na bolest, aby maminka bolestí netrpěla. Nad Vaší situací přemýšlím podobně jako Vy – ve Vaší moci je zajištění každodenní péče, s bolestmi je potřeba, aby pomohl lékař.
Píšete, že maminka k lékaři nechce. S tím se někdy setkáváme. Důležité může být, jaké k tomu má maminka důvody. Zkusím o těch, se kterými se potkáváme nejčastěji, něco málo napsat. Nevím však a ani přesně nemůžu vědět, jak to má Vaše maminka, tak to, prosím, berte jako inspiraci, jakým směrem lze uvažovat a o čem lze s maminkou případně mluvit.
Napadá mě, čeho se maminka ohledně lékařů nejvíce obává? Možná toho, že ji lékař odešle do nemocnice, kam maminka nechce? Nebo toho, že bude její život uměle prodlužovat, ačkoliv si maminka přeje brzy zemřít? Obává se, že uslyší informace o svém zdravotním stavu, ačkoliv si nepřeje nic vědět? Takové obavy jsou pochopitelné, ačkoliv nic ze zmiňovaného by se dít nemělo. Může se stát, že lékař hospitalizaci navrhne, nicméně pokud ji maminka nechce, lékař ji tam bez jejího souhlasu poslat nemůže. Lékař by měl respektovat přání pacienta a nastavit plán péče v souladu s přáními maminky. Což může vypadat např. tak, že se domluví s maminkou na tom, že veškerá péče teď bude zaměřena na léčbu bolesti a případných dalších příznaků. I když k lékařům nechodila, lékař se může zaměřit na aktuální stav a příznaky. A je dobré nechat si od lékaře vystavit lékařskou zprávu, ve které je popsán aktuální stav a případně i přání maminky.
Ptáte se, kterého lékaře kontaktovat. První volbou může být praktický lékař maminky. Pokud se obáváte, jak k situaci přistoupí, můžete se s ním nejprve poradit po telefonu. Pokud by pro maminku bylo k lékaři náročné dojít, praktický lékař za ní může přijít domů v rámci své návštěvní služby.
Vzhledem k popisovanému stavu maminky lze zvážit i oslovení domácího hospice. V domácím hospici jsou specializovaní na léčbu příznaků jako jsou právě bolesti, nevolnosti, dušnost aj. především v závěru života. Domácí hospic nabízí nonstop pohotovost zdravotníků (zdravotní sestry, lékaři), kteří Vám mohou poradit po telefonu nebo za maminkou přijet na zavolanou. Umí poskytovat zdravotní péči tak, aby maminka mohla být doma až do posledních chvil doma, pokud by si to tak přála a Vy byste se o ni chtěla doma starat. Kontakty na domácí hospice najdete v našem adresáři. Pokud je maminka v Mladé Boleslavi, tak nejblíže máte domácí hospic v Lysé nad Labem.
Výše jsem psala o možných obavách a potřebách maminky. Stejně tak jsou důležité i Vaše potřeby. Je pochopitelné, že se obáváte situace, že bolesti mohou začít být nesnesitelné. Pak budete nejspíš zvažovat, zdali mamince zavolat záchrannou službu. Proto si říkám, že kontakt s praktickým lékařem či péče domácího hospice ideálně s předstihem je něco, co Vy můžete potřebovat pro sebe a pro to, abyste o maminku mohla pečovat s větším klidem a podporou doma. Chtěla bych Vás podpořit, pokud to jde, mluvit o tom takto i s maminkou.
S přáním hodně sil
Monika Vaníčková