Maminka má po odstranění nádoru tlustého střeva a dělohy mnohočetné metastázy na plicích. Na co se máme připravit?
Dobrý den, me mamince byla před 5 lety zjištěna rakovina tlustého střeva vše bylo chirurgický odstraněno a v pořádku. Loni ji byla zjištěna rakovina dělohy, podstoupila kompletní odstranění dělohy a pokud se nepletu i uzlin okolo, podstoupila léčbu a radioterapii. Opět se cítila dobre a vše bylo v pořádku. Tak od vánoc ji začal trápit skaredy kašel (záchvaty kašle) a časté zadychavani. Po rentenu plic před měsícem ji byly zjištěny mnohocetne metastaze na plicích. Čeká se na termín odběru vzorků pro určení z kterého původního nádorů to je. Má otázka je na co se máme připravit (chtěla bych si ji vzít k sobě domů) a také jak moc je to vážné (kolik času) Moc děkuji za odpověď
Obracíte se na nás v situaci, kdy se maminčino onkologické onemocnění zhoršilo, byly zjištěny metastázy na plicích. Maminka je nyní v nemocnici, chtěla byste si ji vzít domů. Ptáte se, na co se připravit.
Dobrý den paní Zadražilová,
píšete, že maminka měla rakovinu tlustého střeva a minulý rok se přidala rakovina dělohy. Oba tyto nádory jistě mohou metastazovat do plic. Před samotným odběrem vzorku z plic, bych se ptala onkologů, zda pokud se určí, z jakého nádoru metastázy jsou, bude možné onemocnění v rozsahu, v jakém je, léčit a jak. A zda by maminka s eventuální navrhovanou léčbou souhlasila, zda se na ní cítí.
O zdravotním stavu a rozsahu onemocnění Vaší maminky ví nejlépe její ošetřující onkolog. On Vám tedy bude nejlépe umět odpovědět, jak moc nemoc pokročila a kolik může zbývat času.
V neposlední řadě bych Vás ráda podpořila v myšlence vzít si maminku domů a využít tak naplno čas, který spolu můžete strávit. S případnými obtížemi jako je dušnost, bolest či nevolnosti se můžete obracet na praktického lékaře, onkologa či pokud je ve Vašem okolí dostupný mobilní hospic.
Přeji klidné dny.
S úctou
MUDr. Zuzana Martínková
Dobrý den,
vážím si toho, že se o maminku chcete postarat doma a zjišťujete si informace dopředu. Zkusím nastínit možnosti služeb, které Vám mohou v péči v domácím prostředí pomoci.
První, v čem bych Vás chtěla podpořit, je rozhovor s ošetřujícím lékařem maminky, ten Vás může nasměrovat na to, které z níže uvedených služeb budou po propuštění potřeba a některé z nich Vám může lékař nebo sociální pracovník v nemocnici přímo zajistit. V některých nemocnicích fungují také tzv. paliativní týmy, které můžete požádat o konzilium pro zhodnocení stavu a plánu další péče a zajištění návazných služeb pro maminku.
V případě, že by po propuštění maminka potřebovala pravidelné úkony zdravotní sestry v domácím prostředí (např. podávání léků, převazy, kontrola stavu), může Vám lékař v nemocnici předepsat tzv. agenturu domácí péče. Z nemocnice ji můžete mít předepsanou na 14 dní, dále ji prodlužovat je možné přes praktického lékaře maminky (ten ji může v případě potřeby i kdykoliv předepsat). Péče agentury domácí péče je hrazena ze zdravotního pojištění.
Další důležitou věcí, kterou Vám může ošetřující lékař v nemocnici předepsat je dlouhodobé ošetřovné. Na dlouhodobé ošetřovné Vám může vzniknout nárok, pokud by maminka byla v nemocnici déle než 7 dní a po propuštění by byla potřeba celodenní péče blízkých. Díky dlouhodobému ošetřovnému pečující osoba (která je zaměstnaná, příp. OSVČ) může být uvolněna ze zaměstnání až na 3 měsíce, přičemž jí náleží 60% vyměřovacího základu (jedná se o dávku nemocenského pojištění). Pečující osoby z širší rodiny se mohou i v péči střídat. Pokud byste měli o dlouhodobé ošetřovné zájem, je nutné, aby Vám jej vypsali při propouštění, zpětně to nebývá možné.
Pokud byste v době, až bude maminka doma, potřebovali návštěvu lékaře v domácím prostředí, je o ni možné požádat praktického lékaře. Praktický lékař také může mamince předepisovat potřebné pomůcky a léky (včetně opioidů).
V případě, že byste potřebovali lékaře, který je specializovaný na paliativní péči (na léčbu příznaků jako je dušnost, bolest, nevolnosti, apod.), tak se lze obrátit na ambulanci paliativní péče (některé docházejí na návštěvy i domů), nebo na domácí hospic, který pak zajišťuje nonstop dostupnost zdravotních sester a lékařů, kteří za maminkou mohou přijet v případě potřeby domů. Cílem domácí hospicové péče je, aby byly zaléčeny příznaky onemocnění a bylo možné zhoršení stavu i závěr života zvládnout v domácím prostředí, pokud by to tak maminka chtěla a vy byste se o ni chtěli v domácím prostředí starat. V případě péče domácího hospice bývá nutné, aby pečující rodina byla zajistila 24/7 přítomnost u maminky.
Krom zdravotních služeb lze využít i terénní sociální služby (pečovatelské služby, osobní asistence, terénní odlehčovací služby), které mohou pomoci s nezdravotními úkony každodenní péče (např. s donáškou obědů, pomoc s hygienou, vystřídání pečujících osob). Za tyto služby se platí do 130 Kč/hod. Lze je hradit i z příspěvku na péči.
V péči také může výhledově pomoci zapůjčení vhodných kompenzačních pomůcek (podle pohyblivosti maminky např. chodítko, nástavec na wc, vozík, wc židle, polohovací postel). Co se týče dušnosti – je možné s lékařem zkonzultovat, zdali by neulevilo předepsání nebo zapůjčení koncentrátoru kyslíku.
Další informace o péči v domácím prostředí naleznete i na našem webu v článku Nemocný v domácí péči. Pro další informace se můžete obrátit rovněž na poradny pro pečující nebo při hospicech. Kontakty na hospice naleznete na v našem adresáři služeb.
Držím palce mamince i celé rodině.
S pozdravem
Monika Vaníčková