Maminka je v posledním stadiu rakoviny, nemůže spolknout lék na bolest. Jak mám postupovat, mohu ho rozdrtit?
Moje maminka je v posledním stádiu rakoviny prsu s metastázemi do kostí.
Bere léky targin 40/20mg , sevredol 40 mg . dormicium a xanax.
Tabletu targin nemůže spolknout pouze ji cucá v puse nebo vyplivne, sevredol spolkne a ostatní tabletky také spolkne. Pití spolkne a jídlo také spolkne má problémy s mluvením tak se jí nemohu zeptat a psát také již nemůže. Nevíte v čem je problém targin se nesmí drtit a jak mám postupovat. Zkusit náplasti nebo jiný lék proti bolesti. Po jaké době užívání se mění opiáty proti bolesti u onkologických pacientů. Nechci aby zbytečně trpěla bolestí. Je ležák tak je složité ji dostat k lékaři a také hodně spí tak ji nechci zbytečně budit. Až bude mít problémy s polykáním celkově kolik jí bude zbývat času než zemře. Když je ležák od 04/2021 jak asi bude dlouho žít problémy s chůzí měla od 01/2020 kvůli metastázím do kostí. V paliativní péči rakoviny prsu od roku 2015 na onkologii se léčila do 12/2019 už tam nechtěla chodit ze zdravotních důvodů. Bere pouze léky proti bolesti na uklidnění a na spaní. Ještě bych se chtěl zeptat kolik procent pacientů se vrací z lůžkového hospice domů zemřít tzv. domácí hospic.
Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů v lékařské vědě.
Píšete o vaší mamince, která má pokročilý zhoubný nádor prsu, od ledna je pouze ležící kvůli postižení kostí a má obtíže s polykáním léků. Ptáte se na jiné možnosti léčby a také na prognózu.
Vážený pane Kordo,
začnu odzadu: především bych vám velmi doporučila co nejdříve kontaktovat mobilní hospic (domácí hospic), kontakty můžete najít v adresáři služeb. Řada mobilních hospiců disponuje kromě standardní hospicové péče v domácím prostředí s dostupností lékaře a sestry 24 hodin denně 7 dní v týdnu také ambulancí paliativní medicíny s návštěvní službou. Lékař z ambulance může navštěvovat nemocné doma ve chvíli, kdy se nemohou sami dopravit na ambulantní kontrolu. Řadu vašich dotazů a nejistot je možné vyřešit právě během ambulantního vyšetření.
Pacienti, kterým je doporučen hospic nemusejí procházet lůžkovým hospicem a mohou rovnou využívat služby hospice domácího. Záleží především na přání pacienta a možnostech pečujících. Opět vám doporučuji spojit se s místním hospicem a toto si vyjasnit. Občas se pochopitelně stane, že je pacient odeslán do lůžkového hospice, ale z různých důvodů je posléze předán zpět domů do péče hospice domácího. Opět jsou lůžkové hospice, které kromě ambulance disponují i mobilním (domácím) týmem.
Co se bolestí týče — opět bych doporučovala nechat maminku vyšetřit ambulancí paliaitivní medicíny a přehodnotit léčbu bolesti. Targin je tabletka uzpůsobená na postupné uvolňování v trávicím systému (speciální obal na tabletce) a kdybyste ji rozdrtil, bude docházet k velkým výkyvům v hladině léku, protože místo postupného vstřebávání se lék vstřebá najednou. Namísto Targinu lze využít náplasťovou formu opiátu. Sevredol drtit lze, je určen na průlomovou bolest a vstřebává se v žaludku rovnou. Pro nemocné, kteří hůře polykají jsou lepší kapky Morfinu, případně podle typu bolesti rychle rozpustné tabletky do úst či spreje do nosu. Dávky je důležité upravovat podle reakce pacienta a pod dohledem lékaře (stačí samozřejmě ambulantní dohled).
Je skvělé, že jste mamince takovou oporou. Snad vám i vaší mamince moje odpověď trochu pomůže.
S pozdravem
MUDr. Irena Závadová