Mamince se vrátila rakovina, prošla ozařováním a dostane biologickou léčbu. Co můžeme čekat?
Dobrý den,
mamince (64let) se vrátila rakovina prsu v podobě metastáz do mozku, kostí a jater. Měla ozařování celého mozku a krční páteře a chodíme na injekce denosumab, nově bude mít i biologickou léčbu v tabletách. Trpí nechutenstvím, motá se ji hlava, ale jinak je šikovná. Chci se zeptat, co můžu skrz její nemoc očekávat a jak dlouho s námi ještě může být. Popřípadě, jde nějak zvýšit chuť k jídlu?
Dobrý den, paní Zuzano,
Ptáte se, co můžete očekávat v dalším průběhu onemocnění Vaší maminky a jak dlouho se svou nemocní může žít. Léčí se s rakovinou prsu, která se rozšířila do mozku, kostí a jater. Má za sebou ozařování a v plánu biologickou léčbu. Kromě nechutenství a motání hlavy je celkem v kondici.
Bohužel Vám nedokážu odpovědět nic konkrétního. Léčba, kterou nyní Vaše maminka podstupuje, je paliativní, tedy jejím cílem není vyléčení nemoci, ale zpomalení postupu a předcházení závažným komplikacím, zajištění co nejdelšího času v dobré kvalitě života. Záleží, jak Vaše maminka na léčbu zareaguje, to je v paliativním režimu péče velmi individuální. Je zapotřebí počítat s postupným celkovým zhoršováním kondice podle toho, jak nemoc bude postupovat. Léčba by měla postup zpomalit. Ale jak moc, to nejde odhadnout.
Z potíží, které dříve či později nastanou, to bude téměř jistě zhoršování nechutenství, může přijít i zvracení, maminka bude slábnout, více času spát, nezvládne si dojít po bytě. Podle lokalizace metastáz v mozku můžou přijít epileptické záchvaty. Ty ale nejsou pravidlem. Vzhledem ke kostním metastázám můžou přijít i bolesti. Všechny tyto potíže dokážeme v dnešní době dobře ovlivnit takzvanou symptomatickou léčbou. Ne vždy se podaří je zcela potlačit, ale zmírnit určitě. Kdy se jednotlivé potíže objeví, Vám skutečně nedokážu říct. Důležité bude, abyste všechny potíže konzultovaly s ošetřujícím onkologem, protože některé potíže můžou být způsobené i onkologickou léčbou a pokud budou Vaši maminku zatěžovat, bylo by zapotřebí léčbu upravit, či ukončit, aby neubližovala více než nemoc samotná. Je důležité o všem mluvit s lékařem, který léčbu vede, určitě se ho ptejte, jaký přínos může mít vše, co léčba nabízí, jak maminku zatíží. Je velmi důležité, aby maminka měla co nejvíc informací k tomu, aby se mohla sama co nejlépe rozhodnout, co pro sebe potřebuje, co zvládne, co chce. V případě, kdyby se její stav horšil ve smyslu, že by nemohla nic jíst, nebo by zvracela, měla bolesti či byla dušná, určitě se obraťte na ambulanci paliativní péče nebo nejbližší hospicové zařízení lůžkové či mobilní. Zhoršování může probíhat v měsících či v týdnech, to záleží na tom, jak maminka zareaguje na léčbu a jaké má její tělo rezervy.
Přeji Vám co nejklidnější společný čas a oběma hodně sil.
S úctou
MUDr. Katarína Vlčková