Lékaři se neshodnou, jestli můj příbuzný umírá nebo má naději na uzdravení. Přeje si zemřít doma. Jaké komplikace by doma mohly nastat?
Dobrý den,
mám blízkého příbuzného na JIP. Zkratim jeho zdravotní stav v tuto chvíli - alkoholicka cirhóza ( zjištěna 2/23)AKI stále mezi “srovná se to” nebo dialýza, sepse, velký vahovy úbytek a zjištěny zánět na srdci ( chlopně ). Operovat se nemůže, nezvládl by to. Velmi nízký krevní tlak. Jedna ošetřující lékařka řekla, ze pomalu umírá, ať se začneme loučit. Druhá lékařka řekla, ze čekáme, zda se zánět začne někam hýbat ( již 10dni a žádná změna ) a poté pokračovat s léčbou. Nerozumím teď, zda se připravovat, ze bude konec v brzké době, nebo jen a jen doufat ( což stejne dělám ) ze by se to srovnalo. Ale bohužel je tu dost diagnoz, které jen pritezuji. Toto cele jsme prožívaly již v únoru toho roku, kromě nálezu na srdci a příbuzný se domu dostal v celkem dobrém stavu. Uvedu, ze je mu 50 let. Moje otázka zní. Když je člověk takto nemocný, je rychlé umírání ? Nebo se bude “tělo vypínat “ postupně ? Když by jsme tedy braly v potaz názor první lékařky. Dále .. přeje si zemřít doma. Problém je, ze by šel domu již teď a já netuším jak se zachovat. Zda je šance, ze by se dostal z nejhoršího nebo se jedna už opravdu o pomalý konec. Rada mu splnim přání zemřít doma. Ale nedovedu si představit, jaké by to ve finále bylo … jaké vlastně “ komplikace “ by se mohly doma stát ?
Děkuji za odpověď
Máte příbuzného v těžkém stavu s cirhózou jater a akutním selháním ledvin, v sepsi a zánětem na srdeční chlopni. To je velké množství již samo o sobě život ohrožujících diagnóz. Od lékařů máte protichůdné informace. Jedna lékařka vás připravuje na to, že se váš příbuzný z tohoto vážného stavu nedostane a že pomalu umírá, druhá lékařka připouští možnost, že by zánět mohl postupně odeznívat. Potřebujete vědět, zda máte doufat a čekat na zlepšení, nebo se připravovat na umírání. Ráda byste příbuznému splnila přání být doma, ale nevíte, zda byste ho nepřipravila o možnost léčby, pokud byste ho vzal domů hned, jak si on přeje. Pokud by nebyla naděje na zlepšení ráda se o něj postaráte, ale potřebujete vědět, co můžete od dalšího průběhu očekávat, jak rychlé zhoršování může být a na co se připravit.
Dobrý den,
bohužel Vám nemohu dát moc přesné informace o prognóze. To záleží na mnoha faktorech, které neznám, a hlavně se obávám, že s jistotou Vám nemůže nikdo říct, jak pravděpodobná by mohla být možnost zlepšení stavu při péči, kterou váš příbuzný v nemocnici dostává. Velmi záleží i na rezervách organismu, což je u každého individuální. Podle toho, co píšete, se obávám, že pravda bude blíže první paní doktorce, jestli se stav na maximální možné léčbě, kterou váš příbuzný v nemocnici nejspíš nyní dostává, ani po deseti dnech nezlepšuje. Samozřejmě, že člověk chce čekat na zázrak, to je pochopitelné a dokud Vám někdo možnost zázraku ponechává otevřenou, tak tím spíš. Já Vám na dálku, aniž bych vašeho příbuzného znala, nemohu říct, které verzi prognózy věřit. Vaše otázky jsou však zcela legitimní a jediné, co můžete udělat je, položit stejné otázky, které jste dokázala formulovat a napsat, jim. Můžete se zeptat lékařky, která by chtěla čekat na efekt léčby, zda by jí překvapilo, kdyby váš příbuzný v příštích týdnech nebo dnech zemřel. A potom je důležité, co je důležité pro Vás a zejména pro něj, pokud je schopen se rozhodovat. Pokud byste cítila, že zásadní je, aby váš příbuzný nezemřel v nemocnici a optimističtější lékařku by úmrtí nepřekvapilo, přikláněla bych se k tomu, soustředit se na organizaci péče v domácím prostředí. Pokud je pro Vás a zejména pro něj zásadní, aby bylo uděláno vše a on by si přál pokoušet se o prodloužení života za každou cenu, tedy i za cenu rizika, že už se domů nedostane, tak ještě vyčkejte. Je to těžké rozhodování, ke kterému potřebujete skutečně mnoho odpovědí od lékařů, kteří situaci rozumí. Je důležité, abyste věděli, pro co se rozhodujete.
Pokud by se již skutečně jednalo o závěr života, tak při selhání jater, ledvin, či srdce – hrozí všechny tři varianty, bývá úmrtí vcelku klidné a v situaci, kdy jeden z těchto orgánů skutečně selže, může být čas velmi krátký (i dny). Velmi pravděpodobně by takový pacient závěr života prospal. Selhání jater i ledvin vede ke komatu. Z komplikací či potíží, které by se daly očekávat, by se mohla rozvinout dušnost, ale nemyslím si, že nějak dramatická. Mohl by zvracet nebo při sepsi by ho mohla trápit horečka. Neočekávala bych bolesti. Někdy se v závěru života může rozvinout neklid a zmatenost. Na všechny tyto potíže však existuji léky, které tento diskomfort dokážou utišit a nemocný může zemřít zcela klidně a bez trápení. Ideální by bylo, kdybyste měla k dispozici domácí hospic, protože s ním budete mít jistotu, že budou případné potíže efektivně řešeny a hospicový tým Vám dokáže poskytnout celkovou podporu ve více směrech.
Mrzí mě, že Vám nemohu dát žádnou jistotu, kterým směrem se bude stav vyvíjet. Moc Vám však držím palce, aby Vám lékaři dokázali dát užitečné odpovědi na Vaše důležité otázky.
Hodně štěstí.
S úctou
Katarína Vlčková