Je podmínkou pro OČR společná domácnost? Existuje nějaká výjimka, případně mám i jinou možnost?
Dobrý den,
mojí maminku čeká operace prsu. Chtěla bych se o ní po propuštění z nemocnice postarat , myslela jsem , že půjdu tzv na OČR , ale zjistila jsem , že podmínkou je společná domácnost. Moc to nechápu- kdo žije v dnešní době se svými rodiči v jedné domácnosti? Maminka je sama , tatínek nám vloni zemřel, nemá se o ní kdo postarat. Bydlet trvale u nás nechce a náš byt navíc není velký. Situaci řešíme spíš tak, že část týdne jsem u ní ( téměř každý víkend).
Existuje v nároku na OČR v tomto ohledu nějaká výjimka? Popř. jakou mám jinou možnost?
Děkuji, Eliška Ch.
Obracíte se na nás ohledně ošetřovného. Maminku čeká operace prsu, po ní byste se o maminku potřebovala postarat doma. Dočetla jste se, že u OČR je podmínka společné domácnosti, s maminkou ale nebydlíte. Ptáte se, jestli z OČR existuje výjimka, popř. jaké jsou jiné možnosti.
Dobrý den,
velice si vážím toho, že se chcete o maminku po operaci postarat v domácím prostředí a že si dopředu zjišťujete informace, jak by to šlo zajistit.
Je tomu skutečně tak, že u ošetřovného je zákonem stanovena podmínka společné domácnosti. Není však vyžadován trvalý pobyt. Je možné se dopředu o ošetřovném poradit s praktickým lékařem maminky, ať víte, s čím můžete počítat. V úvahu by mohlo také připadat dlouhodobé ošetřovné, díky kterému byste mohla být s maminkou doma až 90 dnů. U dlouhodobého ošetřovného není u přímých příbuzných v přímé linii vyžadována společná domácnost. Bude však záležet na tom, jestli budou splněny další podmínky – pro nárok na dlouhodobé ošetřovné musí být hospitalizace maminky minimálně sedmidenní a po ní musí lékař předpokládat, že bude potřeba celodenní péče minimálně 30 dnů. Záleží také na povaze hospitalizace. Je třeba si pohlídat, aby dlouhodobé ošetřovné napsal ošetřující lékař v nemocnici při propouštění maminky, zpětně to nebývá možné. Finančně náleží 60% vyměřovacího základu. Pokud byste uvažovala o dlouhodobém ošetřovném, může pomoci poradit se dopředu v nemocnici, zdali by nárok na tuto dávku ve vašem případě připadal v úvahu.
Další možností je domluva se zaměstnavatelem – někteří zaměstnavatelé mají pracovní volno v případě péče o blízkého jako benefit, jiní mohou být ochotní k home office či k jiné individuální domluvě. Variantou pro některé pečující může být i dovolená nebo neplacené volno.
Bohužel zákon nepamatuje na všechny situace. V praxi se pak setkáváme i s nesystémovým řešením, že si někteří pečující vytvářejí prostor na péči vlastní neschopenkou. Pro úplnost doplňuji, že pokud maminka potřebuje a bude potřebovat Vaši asistenci, je možné zvážit, jestli by měla nárok i na příspěvek na péči.
Držím mamince i Vám palce.
S pozdravem za poradnu
Monika Vaníčková