Jak otevřít téma váženého onemocnění a možnost úmrtí matky mého třináctiletého syna?
Vazeni, jsem rozvedeny, mam 13 leteho syna z prvniho manzelstvi. Jeho matka (a byvala manzelka) je dlouhodobe vazne nemocna (nemoc krvetvorby) a v posledni dobe mela vetsi komplikace.
Ja pracuji jako auditor, sidlo me firmy je mimo republiku. Nikdy jsme s manzelkou nehovorili o tom, jak bychom resili situaci, kdyby se ji pritizilo nebo by nemoci podlehla a mam tudiz neprijemny pocit z toho jak zajistit synovi dostatecnou podporu a jak pripravit pripadne zmeny pro nej.
Chci se Vas zeptat na radu, jak s ni otevrit toto tema abych ji nejakym necitlivym zpusobem neublizil.
Dekuji, s pozdravem
Vážený pane,
otázka zajištění budoucnosti syna je jistě velmi důležitá nejen pro Vás, ale i pro něj samého. Děti v tomto věku a v takové situaci potřebují vědět, že o ně bude i nadále postaráno. Pravděpodobně je to také téma, kterým se ve svých úvahách zabývá i Vaše bývalá manželka. Takto vážný hovor je lepší vést osobně než například telefonicky či prostřednictvím emailu. Je třeba, abyste měli soukromí a dostatek času. Na začátku rozhovoru je dobré, pokud to lze, vytvořit alespoň vstřícnou, nebo ještě lépe přátelskou, atmosféru. Teprve potom přejít k jádru věci. K tomu se můžete například dostat tím, že bývalé manželce sdělíte, že přemýšlíte nad budoucností syna v souvislosti s jejím zdravotním stavem. Můžete se jí pak otázat, zda i ona přemýšlí nad svojí budoucností a nad synem. Pokud by Vám odpověděla záporně, můžete ji požádat, aby se společně s Vámi nad synovou budoucností zamyslela, protože Vám to dělá starost a protože Vám záleží nejen na synovi, ale také na jejím přání, na to alespoň já z Vašeho dotazu usuzuji. Pane Procházko, vážně nemocní rodiče, pokud svoji nemoc masivně nepopírají, se většinou otázkou budoucnosti dětí zabývají. Hovor o tom, co bude s dětmi po jejich smrti, jim často přináší úlevu.
Přeji Vám, aby se Vám povedlo s bývalou manželkou toto téma otevřít a aby se vám všem ulevilo.
S pozdravem a úctou
Tereza Soukupová