Děda má rakovinu slinivky břišní rozšířenou do jater, embolii plic, neví to. Co čekat a co zajistit pro péči doma?
Dobrý den,
Dnes je to týden, co děda dorazil záchranou službou do nemocnice. V prvé řadě mu diagnostikovali embolii plic, trombózu a hlavně, rakovinu slinivky břišní v posledním stádiu, metastázy na játrech. Celá rodina jsme z toho v šoku. Bylo nám řečeno, že situace se již nedá zachránit. Nelze nic operovat ani léčit. Dědovi prý už pouze budou postupně zvyšovat léky na bolest, které mu podávají v náplastích. Také si musí pravidelně píchat injekce na ředění krve. Pokud si děda zvládne injekce na ředění krve píchat sám, doktoři řekli, že by děda mohl jít v pátek domu. Děda bydlí s babičkou na vesnici a my celá rodina 15 minut od nich autem ve městě.Babička si samozřejmě dědu chce vzít domů a vytvořit mu doma co největší pohodlí. Děda zatím neví, že má rakovinu a babičky by si přála, aby se to děda vůbec nedozvěděl...pokud to půjde. Tvrdí mu, že bolesti, které má jsou spojené s trombózou. Ta hlavní otázka zní: Co všechno nás doma s dědou čeká? Co je potřeba sehnat či koupit pro domácí péči doma s dědou v takovém zdravotním stavu. Bude děda schopný se sám pohybovat? Nebude se cítit dobře? A kolik má času :-(
Děkuji za jakoukoliv pomoc
Dobrý den, Marie,
Váš dědeček je velmi vážně nemocný. Zjistilo se, že má rakovinu slinivky s metastázami v játrech, v tak pokročilém stádiu, že ji není možné léčebně ovlivnit. Onemocnění se projevilo žilní trombózou komplikovanou embolizací do plic. To bývá velmi častým doprovodným problémem při onkologickém onemocnění. Vaše babička si chce dědečka vzít z nemocnice domů, chce mu zajistit co největší komfort. Potřebujete přirozeně vědět, co bude péče o dědečka vyžadovat, jak se jeho stav může dále vyvíjet, co potřebujete zajistit a jak dlouho může žít. Váš dědeček o své závažné nemoci neví a babička by ho před touto důležitou a zásadní informací ohledně jeho života ráda uchránila.
Zkusím odpovědět postupně, snad na nic pro Vás důležitého nezapomenu.
Kombinace onemocnění slinivky s metastatickým postižením jater bude mít zásadní vliv na dědečkovo nechutenství a snižování příjmu stravy. Dědeček bude hubnout a velmi slábnout. Je to bohužel fakt, který je důsledkem onemocnění a nucením do jídla se rozhodně jeho stav výživy nebude zlepšovat. Je velmi důležité jeho nechutenství, případně odpor k jídlu, respektovat, protože Váš dědeček nejlépe vycítí, kolik toho může sníst a co nesnese. Problém je totiž v tom, že jeho zažívací systém a játra nebudou schopny požitou stravu využít v jeho prospěch. Snaha o trávení, když nefunguje slinivka a játra, je velmi vyčerpávající. Může se časem objevit i zvracení, ale není to pravidlem. Síly budou ubývat zcela jistě. Jak rychle, nedokážu bez bližších informací posoudit. Někdy ubývají překvapivě rychle právě proto, že s poškozením jater nefunguje metabolismus a tělo nemá jak získat energii. Takže je jistě potřeba počítat s tím, že dědeček časem zcela ulehne. Velmi často se nemocným s touto diagnózou začne hromadit voda v břiše. I to má pak velký vliv na únavu a slabost. Velký objem břicha může dělat potíže s dýcháním a může mít za následek tvorbu velkých otoků na nohou, což opět zhoršuje možnost chůze. Nejvíce pravděpodobné je, že dědeček ulehne a bude tak unavený, že bude většinu dne i noci spát, až se jednou neprobudí. Při selhávání jater se může objevit i zmatenost a dezorientace, případně i neklid. Nemusíte se však lekat. Všechny potíže, které jsem popsala, kromě únavy a slabosti, se dají velmi dobře utišit léky i v domácím prostředí. Ideálně za pomoci mobilního hospice, anebo praktického lékaře, pokud by dokázal všechny potřebné léky předepsat a zajistit pomoc sestřičky z agentury domácí péče. Ta by mohla i několikrát za den za dědečkem přijít, podat mu léky a zhodnotit jeho aktuální stav. V dnešní době jsou k dispozici účinné léky proti bolesti, nevolnosti, dušnosti i zmatenosti.
Z praktických věcí, které budete potřebovat, je dobré si zajistit WC židli, aby dědeček šetřil síly a nemusel vážit cestu do koupelny, hlavně v noci. Dále sedátko na vanu, pokud má vanu, anebo plastovou židli do sprchy. Poději budete potřebovat plenkové kalhotky, savé jednorázové podložky do postele – předepíše praktický lékař. Pěnu na mytí a ošetření pokožky + zinkový krém proti proleženinám – lze koupit v lékárně. Ideální by byla polohovací postel s antidekubitní matrací, pokud je ve vašem regionu dostupná půjčovna pomůcek. Pokud by byla péče pro Vaši babičku fyzicky náročná, je možné zajistit pečovatelskou službu, která by mohla babičce pomoct dědečka umýt i na lůžku, když to už jinak nepůjde.
Kolik má Váš dědeček času, Vám opravdu nedovedu říct. Může se to pohybovat v měsících, nebo v týdnech. Nebojte se však zeptat jeho ošetřujícího lékaře v nemocnici, někdy se časová prognóza dá odhadnout podle průběhu a vývoje onemocnění.
Neodpustím si ještě jedno velmi důležité doporučení. Zmínila jste, že babička chce dědečka udržet v nevědomosti ohledně závažnosti onemocnění. Nemyslím si, že je to dobrý nápad. Váš dědeček totiž bude velmi dobře vnímat své tělo. Jeho stav se bude nezadržitelně horšit, síly mu budou ubývat a jemu bude časem jasné, že se nejedná pouze o trombózu. Čím později přijde na to, jak moc je nemocen, tím více se bude cítit podveden, od těch nejbližších. To, co teď dědeček nejvíce potřebuje, je parťák pro ty nejtěžší chvíle, které ho čekají. Tak, aby nebyl sám na své obavy a své strachy, které přijdou. Tím spíš, když bude v nejistotě a pravdu nebude znát. Jestli se babička bojí, že mu tou velmi špatnou zprávou vezme naději, zkuste ji podpořit v tom, že lží a neupřímností mu naopak bere veškeré naděje, kterých ještě je reálné dosáhnout. Vezme mu možnost dokončit, zajistit, udělat anebo říct to, co je pro něj důležité, dokud na to trochu síly má. Jak moc podrobně mu informace o jeho nevyléčitelném onemocnění podat, nechte na něm. Zkuste mu říct, že výsledky vyšetření nejsou příznivé a že se zjistilo, že je velmi vážně nemocný. Buď se bude doptávat, anebo se ho můžete zeptat, co všechno chce či potřebuje vědět. Bylo by pro něj velmi nefér, kdybyste mu nedali šanci dozvědět se pravdu o jeho vlastním životě. Možná žádné podrobnosti nebude potřebovat, ale rozhodnutí, kolik toho chce vědět, nechte na něm, aby mohl dále sám rozhodovat o svém velmi omezeném, a tedy velmi důležitém čase. Teď pro něj může být zásadní každý den a je dobré, aby to věděl dříve, než mu nemoc vezme možnost svůj den naplnit podle své vůle.
Přeji Vám i celé Vaší rodině co nejvíce společného času a Vašemu dědečkovi, aby ten čas byl klidný a naplněný.
S úctou
MUDr. Katarína Vlčková