Bratr je po autonehodě na NIP, chce domů. Jsme připraveni pečovat, ale primář ho nechce propustit. Na koho se obrátit?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 6. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám bratra, který měl vážnou autonehodu a byl měsíc v kómatu. 4 týdny byl na JIP v Ústí nad Labem, kde doktoři a sestřicky byli velice milý a podávali opravdu veškeré informace. Poté musek být převezen na NIP v Praze Malvazinkách, kde momentálně leží cca 2 měsíce a jehos stav se rapidně zlepšil, probudil se z kómatu, sám se nají, pije, odkašlává, není ochrnutý, byl cca celkově a 2 a půl měsíce na UPV, teď už ji nepotřebuje, ale má stomii ( zlomil si i na 4x pravou nohu). Pan primář ho chce dále přesouvat na DIOP. A teď má otázka, na Diopu není nikde volné místo a ptali jsme se, že bychom si ho vzali do domácí péče a zařídíme si homecare. Tento primář od začátku co je na NIP v Praze skoro s námi nekomunikuje, když se na něco chceme zeptat tak nám normálně vytípává hovory atd... Volali jsme k homecare a ty nám řekli, že by nebyl problém, ale pokud to říkáme primářovi, tak nás stále odmítá a chce ho prostě vervomocí převést na diop. Prý brácha potřebuje 24 hodinovou péči, což homecare nezajistí ( budou max chodit 3x denně). Bráchovi ještě 1 až 2x odsávají sliny z plic přez stomii. Jinak dostává pouze minerály a antibiotika preventivně kvůli plicím. Jinak s ním na NiP nic nedělají ( samozřejmě hygiena). Nevíme už na koho se máme obrátit aby nám s tím pomohl, chceme si ho vzít domů i proto, že bratrovi už nemocnice psychicky nedělá dobře, brečí a chce domů. Prosím na koho se máme obrátit aby bratra pan primář poslal do domácí péče, s ním není absolutně žádná řec. Ještě sám říkal, že až najde místo někde na diop a odtamtuď si ho prý můžeme vzít domů. Tak co to má smysl ho převážet. PROSÍM O RADU Děkuji

Andrea Dvořáková

Váš bratr měl vážnou autonehodu, byl měsíc v kómatu. Po měsíci na JIPu je už dva měsíce na NIPu, kde se rapidně zlepšil. Pan primář ho chce přesunout na DIOP, ale nikde není volné místo. Bratrovi už nemocnice psychicky nedělá dobře. Chtěli byste si bratra vzít domů a s pomocí homecare pečovat. Primář Vám ale odmítá vyhovět. Ptáte se, na koho se máte obrátit, aby pan primář propustil bratra do domácí péče.

Dobrý den, paní Andreo,

popisujete velice těžkou situaci, ve které se nacházíte. Oceňuji, jak svému bratrovi pomáháte a hledáte cesty, jak splnit jeho nyní největší přání, být doma.

Na začátku bych ráda osvětlila, jaký je rozdíl mezi NIP a DIOP. NIP, čili následná intenzivní péče, navazuje na hospitalizaci na jednotce intenzivní péče nebo anesteziologicko-resuscitační péče. Jedná se o multidisciplinární péči, která je určena pacientům v dlouhodobě kritickém stavu, vyžadující podporu životních funkcí, umělou plicní ventilaci. DIOP, tedy dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče, je určena pacientům, u kterých došlo ke stabilizaci životních funkcí, dýchají spontánně, ale přesto vyžadují dlouhodobou komplexní specializovanou péči, zejména se jedná o pacienty s tracheostomií, kteří vyžadují pravidelnou odbornou péči o dýchací cesty a rehabilitaci. Pokud to klinický stav pacienta dovolí, pak se v rámci této péče uvažuje o zrušení tracheostomické kanyly.

Z Vašeho popisu je zřejmé, že díky zdravotnické péči a síle Vašeho bratra bojovat, došlo k výraznému zlepšení stavu, přesto je jeho stav i s ohledem na přítomnost tracheostomie křehký. Tracheostomie vyžaduje pravidelnou a odbornou péči, potřeba ošetření ale může kolísat, proto někdy 3x denně agenturou domácí zdravotní péče nemusí být dostačující aktuálním požadavkům nemocného. Z informací, které mám, je dostupnost zdravotní péče 24/7 nyní plně na místě.

Myslím tedy, že na prvním místě je opravdu rozhovor s primářem oddělení, nebo některým z ošetřujících lékařů, se snahou o vzájemné porozumění a stanovení si reálných cílů. Pokud by byla tracheostomická kanyla zavedena dočasně a překlad na DIOP by znamenal pokračování v rehabilitaci se snahou o její zrušení, pak by mohlo být i propuštění do domácí péče jednodušší a doprovázeno menším množstvím eventuálních komplikací. V domácím prostředí s agenturou domácí péče se tzv. dekanylace neprovádí, musí jí být přítomen lékař.

Pokud by se ale jednalo o případ, kdy je tracheostomie trvalá, pak je na místě zajištění agentury domácí zdravotní péče, ale také zaučení pečujících, aby mohli provádět hygienu dýchacích cest dle potřeby nemocného mezi intervaly návštěvy agentury. Tato rozvaha ale musí vzejít s rozhovoru s ošetřujícím lékařem.

Milá Andreo, doufám a moc Vám přeji, abyste společně s ošetřujícími lékaři a bratrem nalezli takové řešení, které bude pro vás všechny nejlepší.
Držím Vám palce a přeji mnoho sil.

S pozdravem

MUDr. Tereza Hrablíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Tereza Pacíková

MUDr. Tereza Pacíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz